U Splitu je predstavljen projekt “Humana Nova” kojim se zapošljavaju osobe s invaliditetom kroz tzv.centre oporabe. Jedan je to od hrvatskih uspješnih primjera Welfare Mix modela, odnosno osnovnog modela socijalnog sustava zemalja EU.
Taj model je zapravo kombinacija socijalnih politika i programa koji je usmjeren decentralizaciji i razvoju inovativnih modela socijalnog poduzetništva, a predstavlja sasvim drugačiji pristup rješavanju problema isključenih skupina, nezaposlenih i socijalnih slučajeva, od onog na koji smo navikli.
Fokus više nije na davanju mjesečnih novčanih pomoći, nego se osmišljava plan i program zapošljavanja svakog pojedinca.
“Humana Nova” već nekoliko godina provodi taj program u Međimurskoj županiji. Kreće projekt u Zagrebu i u još četiri regije u Hrvatskoj. Split i Kaštela su jedna od tih regija u kojima ćemo osnovati regionalni centar , znači “Humana Nova” Split, koja će kroz iduću godinu pokušati educirati određeni broj korisnika kako bi se uspio uspostaviti centarponovne uporabe, gdje bi se prikupljao i selektirao otpad, prvenstveno tekstil i od toga stvarali novi proizvodi.
projekt nam je predstavio Ranko Milić, predsjednik upravnog odbora Clustera za eko-društvene inovacije i razvoj “Cedra”.
Nova socijalna politika objedinjava sve resurse, javne i privatne, a oni tako umreženi definiraju ključne prioritete i potrebe, te individualno pristupaju svakoj osobi kojoj se pomaže u stjecanju potrebnih znanja i vještina. Lokalno partnerstvo za zapošljavanje postoji i na području Splitsko-dalmatinske županije u sklopu projekta “Adriatic Welfare Mix”, a na nedavno održanom sastanku predstavljeni su i dobri primjeri prakse iz Poljske i Velike Britanije:
Osnovna ideja je da se uspostave centri, na jednom mjestu su sve informacije, znači čovjek više ne treba otići na Zavod, Centra za socijalni rad ili lokalnu upravu, nego se na jednom mjestu objedinjavaju sve informacije o socijalnim poticajima. Na osnovu tih sredstava koje su na raspolaganja za svaku osobu se osmisli pojedinačni program rada na pronalasku radnog mjesta. Poljski, engleski , pa i talijanski primjer pokazuju da u stvari nije samo cile pomoći čovjeku da pronađe posao, nego i da ostane na poslu. Tako da njegov program podrške traje nekoliko mjeseci, pa i godina nakon pronalaska posla.
Uskoro bi se na području grada Splita trebao uspostaviti jedan takav objedinjeni ured čiji rad bi se financirao sredstvima EU fondova.