Ugostitelji u Splitu izviždali pomoćnika ministra turizma

0

29. Kongres ugostitelja i turističkih djelatnika burno je započeo s radom u organizaciji Obrtničke komore Splitsko – dalmatinske županije.

Otvorio ga je jutros u hotelu “Le meridien Lav” pomoćnik ministra turizma Robert Pende, kojeg su dok je govorio izviždali ugostitelji , jer  se nikako ne mire sa situacijom u kojoj su oni , tvrde, uz građane jedini gubitnici ove porezne reforme, te su privremeno napustili dvoranu.

Na dvodnevnom Kongresu sudionici će se osvrnuti na proteklu turističku sezonu, raspraviti aktualne teme na brojnim panel diskusijama, poslušati izlaganja predstavnika državnih tijela , te razmijeniti iskustva među ugostiteljima iz cijele Hrvatske ,ali i inozemstva.

Kongres prate i komercijalne prezentacije i promocije, kao i niz drugih popratnih događanja. U idućih sat vremena poslušajte što su nam o očito “vrućoj ” temi Kongresa, dizanju stope PDV-a rekli čelni ljudi strukovnih udruženja, predstavnici sindikata, kao i sami ugostitelji, koji čekaju odgovor ministra turizma, a ne isključuju ni mogućnost prosvjeda.

Ministarstvo turizma pokušava izboriti što bolji status ugostitelja i turističkih djelatnika, izjavio nam je pomoćnik Pende:
Ali ona će ić tako kako se bude odlučila Vlada. Nije Ministarstvo jedino koje treba vršiti pritisak, struka je pozvana da se bori za svoje stavove, a   Ministarstvo će podržavati one koji budu prihvatljivi.

Predsjednik Obrtničke komore, Dragutin Ranogajec  od Vlade traži da još jednom razmotri povećanje stope PDV-a:
Pravo pitanje je kakve veze ima krevet s vrhunskim ugostiteljem kuharom koji u svom restoranu sprema hranu, da u hotelu može biti 13 posto porez, a dvadeset metara od hotela u ugostiteljskom objektu 25 posto. Sjetimo se Vlada je najavljivala, posebno Most , da neće biti novih poreza. Iskoristit ćemo sve legalne metode i ukoliko zakon bude usvojen u ovom obliku, tražit ćemo ocjenu ustavnosti.

Predsjednik Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika, Nenad Šepak:
Činjenica je da su  ugostitelji ogorčeni i posebno povrijeđeni, jer oko 20 tisuća ugostiteljskih objekata direktno ili indirektorno zapošljavaju oko 100 tisuća djelatnika, a oni su gubitnici ove porezne reforme. I vjerojatno je ovo  zviždanje revolt kolega iz cijele Hrvatske. To što je ministar turizma danas na sjednici Vlade , ja još uvijek vjerujem da se on tamo bori za nas i da će imati snage i hrabrosti nam kazati što se to dogodilo i zašto su ugostitelji gubitnici ove porezne reforme. Nadam se da ovaj tihi protest koji se jutros dogodio jasno govori našem ministru da bi nam se trebao obratiti ova dva dana.Nedopustivo je u gospodarskom smislu da se ruši Strategija turizma , te da  ugostitelji gube poreznom reformom.

Sindikat turizma i usluga Hrvatske je uz ugostitelje. Predsjednik Eduard Andrić:
Kroz djelovanje udruga ugostitelja i hotelijera, pa i nas u sindikatu mora se vršiti pritisak na Vladu. Ceh će možda donijeti odluku i o prosvjedu, a očito će se do iduće turističke sezone morat razgovarat što to znači za naš turizam i konkurentnost i da će se shvatiti da je ovo glupa i štetna odluka.Ako želimo kvalitetan turizam , daleko više od ovih 9 milijardi s kojima se hvalimo kao da smo “uhvatili Boga za bradu” , a Grčka koja je u političkoj i izbjegličkoj krizi uhvatila je 14,3 milijarde , Vlada mora prestati gledati turizam samo kao sredstvo za punjenje proračuna i povećanje BDP-a.

Radi se zapravo o povećanju od 94 posto,ustvrdio nam splitski ugostitelj Željko Alfirević:
To je nenadoknadivo.Ukoliko se ovo dogodi doći će do pasda zaposlenosti, propast vinara, OPG-ova i pada kvaliteta.Ako težimo izvrsnosti onda je ovo najgora stvar, jer gastronomija je lokomotiva svega. Neko tko je ovo napravio donio je ishitrenu odluku i  zamolio bih prije svega ministra financija da promisli i kaže čekaj možda smo se malo zaletili, ajmo se vratit korak natrag. Gosti dolaze u Hrvatsku ne da bi nosili sendvič od kuće,već da bi uživali u našoj gastronomiji koja je napravila ogroman iskorak. Prostora za dizanje cijena ne postoji i mislim da će nakon godinu dana počet masovno zatvaranje objekata. Zato smo ovdje i zato i pričamo kako bi se napravio neki kompromis.