Tek što je splitski Đardin „oživio“ kao mjesto na kojem se mogu održavati, u prvom redu glazbene manifestacije, javili su se splitski ugostitelji žaleći se na konkurenciju koju im čine popularne kućice pružajući ugostiteljske usluge.
Prvo događanje koje su u svibnju bez zadrške prihvatili i Splićani i turisti – „Street food festival“, naprasno je prekinut, špekuliralo se, upravo zbog pritiska ugostitelja, a sada je prema Gradu službeno reagirala Hrvatska interesna udruga ugostitelja iz Splita.
Oni negoduju zbog načina na koji se provode gradske manifestacije. „Uvidjeli smo da se pod krinkom kulturnih manifestacija tamo zapravo nudi ugostiteljska usluga, koja, mogla bi reći, budi sumnju da je legalna“, kazala je voditeljica ureda, Karmen Tomić Štević te se osvrnula se i na Zaključak Grada o održavanju manifestacija u ovogodišnjoj turističkoj sezoni: „Grad Split je još 17. travnja u svom službenom glasniku proglasio da će trajati šest mjeseci. Navedene su određene lokacije u gradu među kojima nije naveden ‘Đardin’. Tu odluku smatramo zapravo sporno legitimnom jer smatramo da to zakonski nije moguće. Manifestacija bi trebala trajati dva, tri..najviše sedam dana..ali proglasiti nešto šest mjeseci manifestacijom..to nikako ne želimo prihvatiti“.
Javlja se sumnja kako se time pogoduje pojedincima, istaknula je voditeljica ureda, te su sve prijavili turističkoj inspekciji, te županijskoj sanitarnoj inspekciji.
Prijavu će uputiti i Ministarstvu uprave te zatražiti upravni nadzor.
Što o svemu tome kažu u gradskoj upravi? Dogradonačelnik Goran Kovačević je kazao: „Službe su obavile razgovor sa splitskim ugostiteljima. U jednom dijelu su oni krivo iščitali zaključke grada Splita. Svaki dan nas netko prijavljuje pa nam je to postala uobičajena stvar. Inspektori su se javili u grad Split, pogledali su naše zaključke. Poslije toga više nismo bili u kontaktu pa pretpostavljam da Grad ni ovoga puta, kao ni prije, nije pogriješio.“
Manifestacije su, turističkom gradu kakav je Split, potrebne, doprinose većem posjetu turista i time i većoj zaradi i ugostitelja, kaže dogradonačelnik: „Pokušavamo naći mjeru da imamo kulturne manifestacije koje su jako dobro suživjele s građanima i besplatne su turistima. S druge strane, pazimo da se ne događa bilo kakva nelojalna konkurencija postojećim ugostiteljima. Tako smo nakon prve manifestacije, gdje su se pokazali neki problemi, drugu skratili i to do 22h za glazbeni program, do 23 za zatvaranje i dozvolili smo dvije kućice za ugostiteljski objekt kako bi se posjetitelji mogli osvježiti.“
A kao svojevrsnu kompenzaciju ugostiteljima u staroj gradskoj jezgri i van nje produžit će radno vrijeme za vrijeme trajanja Ultra Europe festivala do tri sata ujutro.