Korisnici koji su konvertirali kredite u “švicarcima” neće snositi nikakve posljedice ukoliko banke i tuže državu, istaknuo nam je Goran Alesić iz udruge “Franak”.
Komentirao je SDP-ovo traženje da Vlada uloži prigovor nenadležnosti Arbitražnog suda u Washingtonu:
Ja se s tim slažem. Potrebno je raskinuti bilateralne ugovore s Austrjiom i Italijom i ako se oni raskinu taj arbitražni centar po mojem mišljenju više nema nikakav status u RH. Apsolutno je nedopustivo da u EU neki sud bude iznad Europskog suda pravde. Ne može Arbitražni centar biti iznad toga i osobno ga smatram jednim običnim lobističkim koorporativnim centrom. Posljedice tužbe neće snositi oni koji su uzeli kredite što god se dogodilo, već posljedice može snositi jedino država ako Arbitražni sud , koji u stvari nije sud već se zove Arbitražni centar , odluči da su banke u pravu.Već sam rekao da odmah treba uvesti porez na aktivu banaka i tako spriječiti eventualnu buduću štetu.
U Hrvatskoj je oko 50 tisuća korisnika kredita u eurima kojima se promijenjiva kamata povećavala tijekom godina, što u udruzi “Franak” smatraju temeljem za tužbu, te ih je Aleksić pozvao da se jave u udrugu kako bi podnijeli skupnu tužbu :
Mi ćemo podatke skupljati do lipnja ove godine i onda ćemo imati izanalizirano tko može, tko ne može, točan broj ljudi u kojoj banci i na kojem sudu treba pokrenuti skupnu tužbu, koju ćemo organizirati. To nije ništa novo i prije je to bilo moguće, samo su euro dužnici inertni i nisu shvatili da se pravomoćna presuda odnosi i na njih ako su ugovorili kredite između 10.rujna 2003. i 31.prosinca 2008. u 7 osuđenih banaka. Međutim i za one koji su ugovarali kredite prije 2010. godine postoji mogućnost za tužbu, ali će oni morati podignuti privatne tužbe.
Svi detalji nalaze se na internet stranici udruge “Franak”, a podaci se mogu slati na pravo.udrugafranak@gmail.com