U Splitu je započela konferencija Sigurno djetinjstvo: Zajedno protiv zlostavljanja – prevencija, podrška i suradnja u zaštiti djece, povodom obilježavanja Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece.
Riječ je o konferenciji koju organizira Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, organizacija koja predvodi nacionalni Centar za sigurniji internet s ciljem jačanja svijesti i educiranja stručnjaka o važnosti prevencije zlostavljanja i pružanja podrške djeci.
“Svjetski dan prevencije zlostavljanja djece podsjeća nas na odgovornost koju svi imamo u zaštiti najranjivijih članova našeg društva. Ova konferencija okupila je stručnjake iz različitih sektora kako bismo zajedno raspravljali o izazovima i rješenjima te stvorili mrežu podrške za djecu i obitelji kojima je pomoć potrebna. Ujedno smo ponosni što sutra otvaramo novi ured Centra za sigurniji internet upravo ovdje u Splitu i to uz podršku Splitsko-dalmatinske županije i na poziv župana Blaženka Bobana. Takvim iskorakom nam je cilj osnažiti prevenciju i zaštitu djece u digitalnom okruženju”, kazao je osnivač i voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Tomislav Ramljak.
Sutra se otvara Centar za sigurniji internet u Splitu
Ovaj dvodnevni program predstavlja značajan iskorak u povezivanju stručnjaka i širenju mreže podrške za prevenciju i zaštitu djece, uz poseban fokus na izazove modernog doba, a taman prije sutrašnjeg treninga u 09:00 sati svoja će vrata otvoriti novi ured Centra za sigurniji internet. Iako je s radom počeo još ljetos kada se odvila edukacija zaposlenika, sada će u novim prostorima na adresi Ulica Hrvatske mornarice 1H svakodnevno pružati podršku djeci, mladima, njihovim obiteljima, ali i stručnjacima koji rade s djecom.
Savjetodavni rad obavljat će socijalna pedagoginja Danijela Perić Krstulović i pedagoginja te sociologinja Ljiljana Čulić.
“Dosadašnje iskustvo rada u Centru za sigurniji Internet – ured Split izuzetno je dinamično jer obuhvaća širok raspon aktivnosti i poslova. Osim toga, poseban izazov predstavlja činjenica kako naše usluge pokrivaju cijelo područje Splitsko dalmatinske županije koja spada u prostorno najveću županiju Republike Hrvatske”, kaže Danijela ističući da se za pomoć najčešće obraćaju stručnjaci iz osnovnih škola.
“Oni su često u izravnom kontaktu s djecom i prepoznaju rane znakove problema poput cyberbullyinga, problematičnoj upotrebi interneta ili izloženosti neprikladnim sadržajima. Stručnjaci traže savjete o tome kako reagirati i pomoći djeci, kako ih poučiti sigurnom ponašanju na internetu te kako raditi preventivno unutar škole”, pojasnila je, a njena kolegica Ljiljana ističe kako roditelji po tom pitanju dišu.
“Roditelji još uvijek pokazuju sramežljivu zainteresiranost, ali ćemo i to promijeniti. Želja nam je stvoriti pozitivno okruženje za sve populacije korisnika, i mislim da nam to ide za rukom”, optimistično govori nova zaposlenica Centra za sigurniji internet kojeg predvodi Centar za nestalu i zlostavljanu djecu i koji svoje urede ima u Osijeku, Zagrebu i od ovog tjedna u Splitu.
Pomoć stručnjaka Centra za sigurniji internet u vezi suočavanja s elektroničkim nasiljem, uputama kako primjereno reagirati u školskom i obiteljskom okruženju na prekomjerno korištenje tehnologije te koje korake poduzeti u slučaju iznude, vrbovanja ili mogu potražiti djeca i mladi te roditelji i stručnjaci putem helpline linije 0800 606 606. Ove je godine zaključno s 15. studenim linija imala više od 815 poziva, a za usporedbu, u cijeloj 2023. godini imala je ukupno 473 poziva.
Konferencija se održava u sklopu projekta SIC-CRO: Safer internet Centre Croatia. Nositelj projekta je Centar za nestalu i zlostavljanu djecu. Partneri su A1 Hrvatska i Sveučilište Algebra. Projekt sufinancira Europska unija.