Na završnoj konferenciji u Splitu predstavljen je program “Holistic” koji je usmjeren na prevenciju i ublažavanje šteta od prirodnih rizika, s posebnim naglaskom na rizike od požara i potresa.
Program je sufinanciran od strane Europske unije, i to iz IPA Adriatic programa prekogranične suradnje. Provodili su ga tri godine partneri iz 8 zemalja, među kojima je i Hrvatska. 9,3 milijuna europskih kuna utrošena su, između ostalog, na vatrogasna vozila, opremu, video nadzor šumskih područja, istraživanja utjecaja potresa na javne zgrade.
Vodeći partner u programu bila je Splitsko-dalmatinska županija. Župan Zlatko Ževrnja:
Tako da smo povukli negdje oko 7,5 milijuna kuna bespovratnih financijskih sredstava za unaprjeđenje protupožarne zaštite. Iz tog projekta smo također izgradili kotlovnicu i centralno grijanje u osnovnoj školi “Kneza Branimira” u Muću čime je postala prva osnovna škola koja se grije na sječku, odnosno biomasu. Opremili samo našu javnu županijsku vatrogasnu postrojbu drugom opremom koja je neophodna za protupožarnu zaštitu.
Iz sredstava projekta nabavljena je oprema za Vatrogasnu jedinicu Splitsko dalmatinske županije vrijedna oko 3,5 milijuna kuna. Koordinatorica projekta u županiji Anđelka Vuković:
Od vozila, motrilačkog sustava sa 4 lokacije na kojima će se pokušati detektirati požar u nastajanju, zatim nabavili smo tablete, GPS sustave i mnogobrojnu tehnologiju koja će biti od pomoći u gašenju požara. Radili smo već i nove projekte, a ovo nam je zalog za buduću suradnju. Sad kreće novi prekogranični program, Hrvatska -Italija u kojem ćemo s partnerima nastaviti razvijati programe i projekte.
Dubrovačko-neretvanska županija nakon provedenog projekta dobila je vrijedna saznanja o javnim zgradama u slučaju veće prirodne katastrofe ili nesreće, rekao nam je njihov voditelj projekta,Mato Tomljanović:
To su sve one zgrade čije zauzeće bi bilo potrebno u slučaju veće katastrofe ili nesreće. Na osnovu tih podataka koje smo prikupili u sklopu projekta sada znamo koje bi nam zgrade mogle pretrpjeti teža oštećenja u slučaju većeg potresa i možemo preporučiti da sadržaji i instutucije koje su u tim zgradama budu izmiješteni na druge i sigurnije lokacije.
U projektu, uz zemlje iz okruženja, sudjeluje i Hrvatska vatrogasna zajednica. Njezin predsjednik Ante Sanader:
Ovaj projekt znači pravovremeno otkrivanje požara, istovremeno smo dobili zapovjedno vozilo za Vatrogasnu zajednicu županije, pa ipraktički mamo informativni centar na terenu što nam je nedostajalo. Npravljen je i projekt vatrogasnog broda i niz drugih koji odgovaraju vatrogascima.
Poput najjužnije županije i Splitsko-dalmatinska županija sudjelovat će na novim natječajima Europske unije jer nedostaje još opreme, prvenstveno video kamera na otocima, u priobalju i dalmatinskoj Zagori.