U Splitsko-dalmatinsku županiju otišlo je samo 4,7 posto ukupnih izravnih stranih ulaganja koje je Hrvatska privukla u zadnje 23 godine.
Istaknula je to predsjednica Županijske komore Split, Katja Buličić na investicijskom forumu kojeg je Komora organizirala zajedno s poslovnim časopisom “Lider”. Dodala je i kako su urbanistički planovi, dobra infrastruktura, intenzivan razvoj turizma, propulzivan razvoj ICT sektora i Sveučilište s oko 25 tisuća studenata prednosti grada Splita za potencijalne ulagače.
Na forumu su održane i panel diskusije na temu kako stvoriti poticajno okruženje za investicije i kako pokrenuti nove proizvodne investicije, jedan od predavača bio je ekonomski stručnjak i gospodarstvenik Mladen Vedriš koji je otkrio koja pitanja postavljaju ozbiljni investitori:
Kakvi su vam zakoni i propisi, znači koliko je siguran, ako nije siguran i gubi vrijeme – neće doći. Drugo koliko ga porezno opterećujete , treći vrlo važan obrazovanje, dakle u kojoj mjeri imate kvalitetne ljude s kojima on može ostvariti svoju investiciju. Tek onda dolazi kvaliteta infrastrukture, a podredni uvjet je veličina tržišta. Ulaskom u EU i taj razlog mogućeg deficita kod investicija je otklonjen, te je 80 posto u našim rukama.
Predstavnik investitora ta pitanja ne postavlja samo kod nas, rekao je Vedriš:
To su sve elementi koji se paralelno pitaju u Češkoj, Mađarskoj, Slovačkoj…Mi imamo problem da uspoređujemo sami sebe sa samim sobom iz porteklog razdoblja, pa kažemo da smo sada bolji nego što smo bili prije. To nije odgovor, odgovor je što rade drugi naši konkuretni, kako privlače kapital, investicije , stvaraju radna mjesta, a što činimo ili ne činimo mi.
A kako je kod nas, kakva je investicijska klima, ocijenila je poduzetnica Lada Karninčić iz tvrtke “Trenton”:
Još uvijek nije dovoljno dobra, jer se poduzetnici ne percipiraju kao snaga koja će bit pokretač gospodarstva, a s druge strane još uvijek nema dovoljne potpore ni lokalne samouprave, državnih struktura i zakonodavstva.
Karninčić smatra da imamo dovoljno naših resursa i financijskih sredstava da naši ljudi investiraju, jer u tom slučaju naša dobit, naši novci ostaju u zemlji.
Splitski gradonačelnik Ivo Baldasar istaknuo je kako političari puno govore o investicijama, ali investicijska klima nije dobra, jer se ključni propisi, poput onih vezanih uz graditeljstvo, često mijenjaju. Slično mišljenje iznio je i triljski gradonačelnik Ivan Šipić iznoseći pozitivna iskustva iz triljske poslovne zone Čaporice:
Investicijsko je okruženje pravo kad je sve otvoreno , na dohvat ruke i u maksimalno skraćenim rokovima svakom investitoru. Bez silne papirologije, bez “muljanja” , bez slanja od ureda do ureda, a dosta toga je na nama. Mi smo dužni, kad investitor podnese zahtjev, biti na dohvat ruke. Ako mi samo brojimo novce od prodaje zemljišta u poslovnoj zoni, mi smo “kiksali”. Jednostavno investitore moramo “tetošiti”, jer svaki onaj koji otvara radna mjesta je blagoslov za kraj gdje dolazi.