Svjetski dan AIDS-a se već dvadeset i osam godina obilježava 1. prosinca u svijetu i Hrvatskoj brojnim događanjima i aktivnostima.
Cilj je podići svijest javnosti i ukazati na javnozdravstveni značaj HIV/AIDS-a: rizike i mjere zaštite, važnost prevencije, ranog dijagnosticiranja, liječenja i skrbi za oboljele, kao i pokazati solidarnost prema oboljelima, te dati doprinos smanjenju stigme i diskriminacije, ali i zaštiti spolnog i reproduktivnog zdravlja.
Koje aktivnosti ćemo poduzeti?
Pozivamo sve građane diljem Hrvatske i medije da nam se 1. prosinca 2016. pridruže i zajedno s nama obilježe Svjetski dan AIDS-a informiranjem, edukacijom i promicanjem očuvanja zdravlja, nastavljajući jednaku tradiciju i brigu o vlastitom zdravlju i tijekom cijele godine! Pridružite se svojom podrškom, doprinesite zdravlju mladih i građana, promovirajte zaštitu spolnog i reproduktivnog zdravlja i stvaranje AIDS generacije bez AIDS-a.
Ove godine udruga HELP obilježava Dan AIDS-a u nekoliko gradova gdje provodi programe smanjenja štete: Splitu, Varaždinu i Osijeku.
Cilj je informirati i educirati posebice mlade, ali i sve ostale, o rizicima i načinima zaštite, te pridonijeti unaprjeđenju sustava savjetovanja i testiranja na krvlju i spolno prenosive bolesti, te zaštiti spolnog i reproduktivnog zdravlja u Hrvatskoj.
SPLIT
Obilježavanje će biti u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo splitsko-dalmatinske županije (NZJZ SDŽ), Petom Gimnazijom “V. Nazor”, Split i COO “Maestral” , uz pomoć brojnih volontera, a pod pokroviteljstvom Grada Splita, Ministarstva zdravstva i brojnih partnera,.
– 1.12. 2016. od 11-14 sati postavljanje informativnog štanda na Marmontovoj i dijeljenje edukativno informativnih materijala kao i crvene vrpce (engl. red ribbon).
– 1.12. 2016.od 12-14 sati testiranje na HIV i hepatitis pomoću brzih testova na slinu
– 1.12. 2016.od 14-18 sati testiranje na HIV i hepatitis uzimanjem uzorka krvi
VARAŽDIN
Obilježavanje će biti u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo VŽ, i Gradom Varaždinom
– 1.12.2016. os 10h do 13h postavljanje informativnog štanda na Franjevačkom trgu (kod robne kuće) i dijeljenje edukativno informativnih materijala kao i crvene vrpce (engl. red ribbon)
OSIJEK
Obilježavanje će biti u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo Osiječko-baranjske županije
– Djelatnik HELP_a će automobilom obilaziti grad i dijeliti edukativno informativnih materijala kao i crvene vrpce (engl. red ribbon).
ŠTO TREBA ZNATI O VIRUSU HIV-a
HIV je virus koji spada u spolno i krvlju prenosive infekcije, te napada imunološki sustav i uzrokuje cjeloživotnu kroničnu bolest koja najčešće nema simptoma dugi niz godina.
Kako se virus HIV-a prenosi
Virus se prenosi nezaštićenim spolnim kontaktom, krvlju (najčešće dijeljenjem igala i šprica kod injektiranja droga), te sa zaražene majke na dijete. Liječenje zaustavlja napredovanje bolesti i razvoj AIDS-a. AIDS je krajnji stadij HIV infekcije koji nastaje uslijed uništenja imunološkog sustava, kada se javljaju različite bolesti zbog smanjenog imuniteta.
Testiranje je jedini način otkrivanja i dijagnosticiranja infekcije HIV-om, omogućuje rano otkrivanje infekcije i uspješnije liječenje, te pomaže u sprječavanju daljnjeg širenja HIV-a. Pravodobno otkrivanje i liječenje infekcije HIV-om važno je zbog što boljeg ishoda po zdravlje pojedinca, društvo u cjelini i zdravstveni sustav.
Gdje se testirati u RH
U Hrvatskoj je, osim u zdravstvenim institucijama (mreža centara zavoda za javno zdravstvo ), anonimno i besplatno savjetovanje i testiranje na HIV dostupno i u zajednici kao nadogradnja zdravstvenom sustavu
– Udruga HELP u Splitu,
– CheckPoint Zagreb
– Centar za zdravlje i edukaciju mladih, LGBT centar Zagreb,
– Hepatos Rijeka
Epidemija HIV/AIDS-a u Hrvatskoj
U 2016. godini (do listopada) u Hrvatskoj je zabilježeno 80-ak novih slučajeva HIV infekcije i AIDS-a (preliminarni podaci), što je na razini prošle godine, te se nastavlja trend blagog porasta pojavnosti. Prema podacima HZJZ-a, od 1985. do kraja 2015. godine ukupno je zabilježen 1321 slučaj HIV infekcije. Od toga je 458 oboljelih od AIDS-a, a u istom razdoblju od posljedica AIDS-a umrla je 201 osoba. Posljednjih godina prosječno se godišnje u Hrvatskoj bilježi 90 novodijagnosticiranih slučajeva infekcije HIV-om.