U Hrvatskoj je sklopljeno je između 60 do 100.000 potrošačkih ugovora u kojima su sklopljeni krediti u švicarskim francima između inozemnih poslovnih banaka podrijetlom iz EU i hrvatskih građana.
Zastupnica Dubravka Šuica već je prošle godine uputila dopis EKi i upoznala je s presudom Visokog trgovačkog suda u kojem je promjenjiva kamatna stopa proglašena ništetnom i naglasila da su banke jednostrano i netransparentno povisivale kamatne stope te da se takvo poslovanje negativno odrazilo najviše na dužnike u “švicarcima”.
Šuica je ponovno, 17. srpnja, uputila dva parlamentarna pitanja komisiji o potrošačkim kreditima u francima, ali i o samim praksama inozemnih banaka u Republici Hrvatskoj. Zatražila je EK da se izjasni je li upoznata s činjenicom da je postupak pred Ustavnim sudom Hrvatske u tijeku ili se svjesno miješa u postupak pred Ustavnim sudom Hrvatske na način koji se teško može ocijeniti kao prihvatljiv iz motrišta same Europske unije.
Budući da se radi o posljedicama nezakonite bankarske prakse koju su kreirale inozemne banke porijeklom iz EU, a koje djeluju u Hrvatskoj putem poslovnih banaka koje se formalno vode kao hrvatske, zastupnica upitala je Europsku komisiju hoće li poduzeti mjere kojima će utjecati na inozemne banke da nadoknade materijalnu štetu hrvatskim građanima .