Skupština Splitsko -dalmatinske županije na svojoj sjednici u ovu srijedu donijet će nekoliko odluka kojima će dati koncesije na pomorskom dobru u svrhu gospodarskog korištenja plaže.
To podrazumijeva ležaljke, suncobrane, pedaline i druge stvari koje kupačima koji ih ne koriste polako “otimaju” prostor .
Koncesije su uvele red u korištenje nekih splitskih plaža, a pročelnik županijskog ureda za pomorstvo i turizam, Stipe Čogelja najavio je donošenje Pravilnika koji će pomiriti interese koncesionara i interese javnosti, odnosno kupača:
Svi stari ugovori o koncesiju nažalost nemaju odredbe o točnom redu na plažama, tako da je županijska skupština na svoju iduću sjednicu odlučila uvrstiti Pravilnik o redu na plažama, gdje će se za sve plaže naknadno aneksima ugovora to propisati. Taj red postoji i okvirno, kao što smo vidjeli na splitskim Kašjunima, nakon što je naš nadzor izašao na teren i utvrdio manje nepravilnosti i upozorio koncesionara da se drže odredbi ugovora.
Čini se da ležaljke , postavljenje na većem dijelu neke plaže , predstavljaju najveći problem kupačima koji traže svoj komad plaže pod suncem gdje bi stavili šugaman, a to bi se upravo trebalo urediti tim Pravilnikom:
Razmatrali smo razne pravilnike, neki gradovi i općine sami donose detaljnja pravila kako se te ležaljke moraju raspoređivati. Prikupljali smo ta iskustva i iskustva susjednih županija, postoji i Pravilnici o redu u luci, te ćemo kombinacijom , naravno nakon rasprave i sa našim koncesionarima, našim gradovima i općinama i drugim zainteresiranim strankama donijeti prijedlog pravilnika kako ležaljke trebaju stajati.. Po nama one ne smiju zauzimati veći dio plaže, mora se to svesti na svega 30 posto kopnenog dijela plaže, ukoliko su složene moraju biti postavljene u dvored ili u jedan red, ne smiju biti postavljene sasvim do mora kako bi ljudi mogu koristiti plažu i doći na nju i sa svojim šugamanom bez obzira htjeli ili ne koristiti ležaljke.
Veliki problem su plaže gdje se tek provode potupci utvrđivanja pomorskog dobra i tada nije moguće dati koncesiju, već recimo grad Split daje koncesijska odobrenja. Kako to funkcionira, vidljivo je na Žnjanskom platou.