Večeras će se održati još jedna „vruća“ tribina o Marjanu. Jučer se na marjanskom platou kod ZOO raspravljalo o njegovoj sudbini, a večeras će se s početkom u 19 sati u Domu HV-a u Lori pokušati uskladiti stavovi o legalizaciji bespravno izgrađenih kuća na Marjanu.
Naime, 200 kuća u park šumi , ali i na Firulama, te unutar Sveučilišnog kampusa na Visokoj ne mogu se ozakoniti nedavno donesenim Zakonom o legalizaciji, pa udruga „Merjan“ uoči početka procedure mijenjanja splitskog GUP-a želi još jednom gradske vijećnike , predstavnike SDŽ, ali i ostale podsjetiti da oni ne bi trebali biti drugačiji od drugih bespravnih graditelja.
„Na Marjanu se trenutno u određenim zonama, a to su famozne zone R3, može legalizirati, ako sam ja dobro prebrojao, 18 ili 19 ugostiteljskih objekata. Znači, sve kuće koje se nalaze u zoni R3, a to je područje jednog Spinuta, Kašuna, Bena, onaj dio oko vile Dalmacije, može se legalizirati kao ugostiteljski objekt, kao ZOO vrt, kao bilo što osim stambenoga“, rekao nam je čelnik udruge „Merjan“, Goran Jugović i dodao kako vlasnici kuća u tim dijelovima Marjana imaju ponude stranih ulagača. Pita se Jugović je li pametno napraviti 18 ugostiteljskih objekata, to prodati i otići živjeti na neko drugo mjesto ili da se omogući legalizacija? To je pitanje na koje će večerašnja tribina pokušati dati odgovor. Cilj je da Marjan ostane kakav je. Vlasnicima „spornih“ kuća ne žele rušiti granice park-šume Marjan nego samo ostati živjeti gdje i do sada ali legalno.
Nasuprot čelniku udruge „Merjan“, stoji sa drugačijim stavom, čelnik udruge „Marjan“, Srđan Marinić, koji se boji da je legalizacija otvaranje vrata gradnji na Marjanu. Marinić je kazao: „Nismo za rušenje. Uglavnom su to kuće novijeg datuma ili neke starije koje su nadograđivane. Može se napraviti sanacija, a to ne znači legalizacija jer kad legalizirate vi dobivate građevinsku dozvolu i možete prodavati jer objekti dobivaju veliku vrijednost osim ako ne postoje nekakve druge kombinacije, a to je nas strah. Vrijeme će pokazati.“
Jugović tvrdi da za takvo što nema šanse: „Mislim da nema područja u Hrvatskoj ili Europi koje je više slikano i popisano. Potpisali smo se OIB-om, imenom i prezimenom, svi do jedan koji žive na tim adresama smo na popisu. Dali smo da nas se slika iz svih mogućih kantuna i to je taj famozni katalog koji postoji u gradu Splitu i kojeg su dobili svi vijećnici. Znači, ako će se provoditi zakon, nema šanse da se tamo išta više radi jer sve je slikano do u centimetar. Ako se tko nađe da ima ideju dizati kat, neka mu sruše sve, a ne samo nadogradnju“.
Nitko od nas ne želi profitirati na tim objektima, već samo riješiti stambeno pitanje, još jednom je podsjetio Jugović, a hoće li se pronaći pravno rješenje da, kako bi se narodski reklo „vuk bude sit, a ovca cijela“, vidjet će se uskoro na sjednici splitskog Gradskog vijeća.