Koncem lipnja prošle godine započeli su radovi na restauraciji Meštrovićeva kipa Grgura Ninskog ispred Zlatnih vrata Dioklecijanove palače, a prema informacijama koje smo dobili od restauratora posao se bliži kraju. Već krajem veljači, ističe mlada restauratorica Jelena Tomasović Grbić, spomenik bi opet trebao zasjati u svojem punom sjaju. Sedam mjeseci restauratori su imali pune ruke posla, prije svega u unutrašnjosti spomenika koji je sastavljen od 30 dijelova, a svaki dio međusobno je povezan vidama, koje je vremenom nagrizla korozija. Upravo taj dio posla, ističe Tomasović Grbić, bio je najzahtjevniji i oduzeo je najviše vremena:
{mp3}Reportaze/restauracija_grgur_ninski1{/mp3}
Spomenik je davne 1929. godine prvotno postavljen na Peristil, da bi ga nakon okupacije Dalmacije Talijani demontirali, a ponovno je postavljen na današnjoj lokaciji gotovo 10 godina nakon završetka 2. svjetskog rata, davne 1954. godine:
{mp3}Reportaze/restauracija_grgur_ninski2{/mp3}
Mnogi od nas su se pitali kako je moguće restaurirati spomenik Grguru Ninskom iznutra, kad je kip sastavljen od 30 – ak međusobno spojenih dijelova izlivenih u bronci. Tajnu, za koju vjerujemo vrlo malo ljudi zna, otkrila nam je Jelena Tomasović Grbić:
{mp3}Reportaze/restauracija_grgur_ninski3{/mp3}
Danas, 22. siječnja, u sklopu završne faze restauratorskih radova na spomeniku Grguru Ninskom, zatvoriti skela u dijelu poznatog Grgurovog palca.