Sedmog dana boravka u Splitu, gdje je privremeno preselila svoj ured, predsjednica Kolinda Grabar Kitarović sastala se s predstavnicima udruga u zdravstvu i socijalnoj skrbi. Svi oni predstavili su svoje udruge i njihov rad i djelovanje, te zatražili podršku i pomoć predsjednice u rješavanju problema njihovih korisnika. Predsjednica je tako, vjerujemo, prvi put čula kako su tjelesni invalidi imali pravo na 1 par ortopedske obuće godišnje bez obzira na godišnje doba, a sada novu ortopedsku obuću mogu dobiti tek nakon dvije godine. Predsjednica Kluba roditelja djece oboljele i liječene od malignih bolesti Sanus, zatražila je pomoć kako bi se kamp za tu djecu na zemljištu u Krasnom izgradio što prije, a dječja neurologinja dr. Radenka Kuzmanić Šamija upozorila je na probleme u zdravstvenom sustavu i poguban način na koji se smanjuju liste čekanja: „Vi u 15 minuta ne možete dobiti sve podatke o djetetu, pregledati djecu koja su mentalno retardirana, porazgovarati o brojnim problemima s kojima se ti roditelji susreću tako da to sve ide na uštrp naših dnevnih odmora, produženog rada. Ima situacija gdje nakon iskustva i dosta godina rada određenoj kategoriji pacijenata pružite manje vremena ako je lakša dijagnoza tako da djecu koja imaju teške dijagnoze primate u neko doba dana kad im se više možete posvetiti.“
Dr. Šamija je dodala kako su problemi i to što zdravstveni sustav ne prepoznaje što s tom djecom nakon izlaska iz bolnice, te nedostatak referentnih centara, dok je predsjednica Grabar Kitarović istaknula kako je problem u previše centraliziranoj državi: „Zbog toga ću se i dalje zalagati za daljnju funkcionalnu i fiskalnu decentralizaciju kako bi se što više posvećivali i pozornosti ali i ostavljalo financijskih sredstava lokalnim zajednicama“.
Potrebno je i osvješćivanje društva da svi imaju jednaku šansu, rekla je predsjednica koju su posebno dojmili napori pojedinaca koji su ostavili karijere i vlastitim financijskim sredstvima pokrenuli terapije za bolesnu djecu: „To što ste rekli, da ti roditelji koji tako provode vrijeme uz djecu i koji brinu o djetetu, razmišljaju što će biti kad mene više ne bude, to jest jedno od najtežih pitanja. Moramo ih jednostavno uvjeriti, ne samo riječima nego i sustavom koji postoji i koji će voditi brigu o djetetu.“
Predsjednica je , nakon tog sastanka, primila i društveno angažirane žene poput čelnice „Mosta“ Đordane Barbarić, Milene Mratinić, prve žene udruge „Naš kvart“, direktorice TZ Split, Alijane Vukšić, glavne sestre KBC Split, Marije Županović…
Puno smo toga postigli, stvari se mijenjaju, ali još je puno toga ispred nas kad je riječ o jednakosti spolova. – rekla je predsjednica koju veseli to što su sve ove žene optimistične unatoč problemima koji postoje: „Ženama je često puno teže nego muškarcima. Još uvijek postoji puno zanimanja koja se smatraju ‘muškima’ ali nije nemoguće raditi u tim bitnim djelatnostima i probijati put drugim pojedincima. Želim da kao društvo, kao država, postignemo onu razinu gdje doista nećemo na nikoga gledati kao na ženu ili kao muškarca već isključivo kao na pojedinca, na osobu sa svim svojim stručnim kvalifikacijama i osobnošću, da to budu jedini kriteriji za posao i za naše međusobne odnose“.
Grabar Kitarović primila je danas i 120 građana , koji su joj došli bilo sa svojim problemima bilo sa poslovnim inicijativama, a popodne ćete je moći zateći u šetnji Splitom te obilasku splitskih obrtnika.