Spasimo Zrmanju od eko-katastrofe

0

Krajem prošle godine rijekom Zrmanjom plovio je mazut. Isti, nažalost, plovi i danas, a izvor mu je nekadašnja tvornica glinice u Obrovcu. Ispuštanje oko 250 tisuća litara mazuta u krško podzemlje samo je mali dio zagađenja kanjona i rijeke Zrmanje tijekom zadnjih 30-ak godina za koje nitko do danas nije odgovarao. U tijeku je potpisivanje peticije kojom se traži hitna akcija.

“Iako je ovo curenje bilo učestalo, mi smo ga ovaj put uspjeli evidentirati u videu i pokazati u njegovoj punini. Da smo zakasnili sat ili dva, vjerojatno bi se ovo sve ignoriralo jer ne bismo imali ovako dramatične snimke sa Zrmanje.”- rekao nam je Ivan Matić, predsjednik udruge Eko Zrmanja.

“Ljudi su odmah izašli na teren, ali nitko se od lokalne vlasti nije učinio isto. Njima ovo stvara problem, mi pričamo da su Zrmanja i more zagađeni, a oni bi sve najradije zataškali da se ne ugrozi turistička sezona. Birokracija je problem; jedna ustanova upravlja, druga raspolaže, ne znamo više kome se obratiti. Mi ovdje živimo, a eventualno izlijevanje trafo ulja i ostalog otpada iz bazena bilo bi strašno pogubno. ”

Potaknuti najnovijim ekološkim incidentom na Zrmanji nevladine udruga “Bioeduca”, “Zrmanja Eko” i građanska inicijativa “Zaštitimo Zrmanju, Velebit i Novigradsko more” pokrenule su peticiju za spas kanjona Zrmanje na internetskim stranicama www.citizengo.org.

Peticija je pokrenuta kako bi širu javnost upoznali s ovim problemom te potaknuli nadležna tijela i institucije da hitno poduzmu radnje kojima će se utvrditi dosadašnji propusti, trenutni rizici te poduzeti adekvatna rješenja, kojima će se rijeka Zrmanja trajno zaštititi od daljnjeg zagađenja.

Peticija je dostupna na www.citizengo.org