Šibenik europskim novcima do plana upravljanja kulturnom baštinom

0

Grad Šibenik nastavlja s europskim projektima. Nakon što je europskim novcima obnovio tvrđave Barone i sv.Mihovil , sada sa nešto više od 100 tisuća eura iz europskih fondova financira izradu akcijskog plana upravljanja.

Projekt “SHARE” kreće od prvog dana iduće godine, zajedno s partnerima provodit će se četiri godine, a njegov rezultat pomoći će gradu da izbjegne sudbinu Dubrovnika ili Splita, rekao nam je šibenski pročelnik za gospodarstvo, poduzetništvo i razvoj, Petar Mišura:
Projekt se bavi negativnostima iskorištavanja kulturne baštine, odnosno njime se želi izraditi akcijski plan da se kulturna baština iskoristi na održiv način, da se pri tome ona očuva, napravi ravnoteža u korištenju kulturne baštine između turista i lokalnog stanovištva, te iskoristi za razvoj malog i srednjeg poduzetništva.

U izradi plana upravljanja konzultiraju se konzervatori, stručnjaci iz povijesti i iz turizma, ispituje se javno mijenje. Zadnje dvije godine trajanja projekta radi se njegov monitoring kako bi se ustanovilo koliko je plan provediv i uspješan:
Ovdje je nama vodeći partner Sveučilište iz Londona , koje ima iskustva na području Velike Britanije i mi želimo ta znanja i iskustva , naravno sa našim lokalnim karakteristika kao što je izrazita sezonalnost , prenijeti na Šibenik. Tako želimo izbjeći negativne posljedice tipa gužvi u Dubrovniku i slično.

Kako smanjiti sezonalnost turizma u Šibeniku ili kako kulturnu baštinu ostaviti dostupnu i Šibenčanima, pitanja su na koja gradske vlasti očekuju odgovor i građana, tvrtki i raznih stručnjaka:
Upravo zato krećemo u taj projekt, jer je na vrijeme. Šibenik  tek raste i nije još dosegao brojke kakve ima Dubrovnik ili Split za vrijeme Ultre. Želimo malo ići prije vremena, jer dogodilo nam se 400 tisuća posjetitelja na tvrđavama. One jesu velike i to sad mogu podnijeti, ali što ako nam se iduće godine dogodi 800 tisuća ili milijuna posjetitelja? Na Plitvicama je prirodna baština ugrožena zbog velikog broja posjetitelja.

U projektu “SHARE” sudjeluju organizacije iz sedam različitih zemalja članica Europske unije , a program u sklopu kojeg se financira, omogućava lokalnim i regionalnim upravama dijeljenje iskustava i ideja u javnim politikama i strategijama .