Od 15. siječnja do 2. ožujka ove godine ribari, vlasnici plovila, Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju mogu podnijeti prijavu za mjeru „Trajne obustave aktivnosti koćarskog i plivaričarskog ribolova“.
Za tzv. scraping, koji podrazumijeva ili trajnu obustavu djelatnosti i slanje broda u rezalište ili prenamjenu djelatnosti, Hrvatska će iz Operativnog programa EU dobiti 4,76 milijuna eura, a sve kako bi se smanjila nacionalna ribarska flota i prekomjerni izlov te u konačnici sačuvao riblji fond. Iako smo od ministarstva čuli da je za scraping zainteresiran dosta velik broj ribara ili se barem još raspituju, pa će naknadno odlučiti, htjeli smo to provjeriti iz prve ruke. Zasigurno među najpoznatijim dalmatinskim ribarima su obitelj Arković iz Sumartina čija zavidna ribarska flota neće ni u rezalište ni u prenamjenu, kazao nam je Nikola Arković:
{mp3}Reportaze/ribari_o_ponudi_drzave_nikola1{/mp3}
Pokušali smo malo isprovocirati Nikolu ne bi li ga nagovorili da prihvati scraping:
{mp3}Reportaze/ribari_o_ponudi_drzave_nikola2{/mp3}
Ne da se Arković, čak što više dok smo razgovarali uređivao je sa svojom obitelji novu prinovu u floti ribaricu 70 godina staru. A ne da se ni Tonći Linčir s otoka Visa. Barem ne za sada:
{mp3}Reportaze/ribari_o_ponudi_drzave_tonci1{/mp3}
Linčir posjeduje dva ribarska broda. Ribari s ovim većim, dok manji već neko vrijeme stoji na vezu:
{mp3}Reportaze/ribari_o_ponudi_drzave_tonci2{/mp3}
Prati Tonći i situaciju na talijanskom i francuskom ribarskom tržištu i tvrdi kako svi brodovi koji oni prodaju imaju trenutno cijenu višu od 10 do 20% nego li su vlasnicima nudili u scrapingu. Dugogodišnji ribar iz Splita koji je želio ostati anoniman, kazao nam je da će još malo pričekati, a onda donijeti odluku što učiniti sa svojom 20-metarskom kočaricom. Stekli smo dojam da će se ipak odlučiti uzeti novac, dakako ukoliko ponuda bude dobra:
{mp3}Reportaze/ribari_o_ponudi_drzave_anonimac1{/mp3}
Znači . . . . rezalište ??!!
{mp3}Reportaze/ribari_o_ponudi_drzave_anonimac2{/mp3}
Ako ćemo poći od one Arkovićeve „da je čovik brod, a brod čovik“, možete razumjeti kako se nije tako lako odreći broda s kojim si prošao mora i mora, othranio obitelj, no, nažalost, čini se da će većina vlasnika ribarskih brodova zbog danas brojnih nepovoljnih uvjeta za ribare morat kazati zbogom svojim hraniteljima, a hoće li to rezultirati obnovom ribljeg fonda, pokazat će vrijeme.