Prosvjed radnika nekadašnjeg šibenskog TLM-a

0

Predvođeni „Sindikatom metalaca Hrvatske“, te uz podršku „Hrvatskog sindikata metalaca“ i „Živog zida“, više od 300 radnika nekadašnjeg šibenskog TLM-a, danas su prosvjedom još jednom iskazali nezadovoljstvo zbog neisplate plaća i činjenice da tvornički pogoni već mjesecima ne rade. Predstavnici radnika zazivali su odlazak iz TLM-a novog vlasnika, ruskog poduzetnika Igora Shamisa, te opstanak oko 600 radnih mjesta u tvorničkim pogonima. Radnici su najavili slična okupljanja jednom do dva puta tjedno sve dok se ne promijeni Uprava, pokrene proizvodnja i isplate zaostale plaće. Iznervirani stanjem u TLM-u radnici su izvjesili transparente s parolama „Lepur čistač radnika“, te „Lepur i Shamis grobari TLM-a“, prozivajući Branimira Lepura, savjetnika predsjednika Nadzornog odbora TLM Aluminiuma i vlasnika TLM-ovih pogona Shamisa, no nitko od njih nije se pojavio pred radnicima: „Dajte jedan veliki zvižduk upravi ovoga Društva! Onima iz uprave ovoga društva koji imaju hrabrosti doći ispred vas i kazati što žele od ove tvornice i što će napraviti s vama, neka dođu ovdje i to nam kažu. Zato vas molim, izađite vani, zovite ih, izađite vani…“

Zdravko Burazer, iz Hrvatskog sindikata metalaca, iznio je zahtjeve sindikata upozorivši da će TLM, ako se hitno ne povuku određeni potezi, završiti u stečaja a potom i likvidaciji: „Napravili smo mnogo prijava. I DORH-u, USKOK-u, MUP-u, poreznoj i ne znam kojoj drugoj upravi. Sve smo potkrijepili s dokumentacijom ali nažalost, ništa se nije dogodilo. Nije bilo reakcije. Bila je neka provjera i neko ispitivanje policije ali čini mi se da sve to skupa sporo ide i nije u onom obimu kako smo mi to mislili“.

Sindikalci su u nekoliko navrata štrajkali, iz protesta lancima vezivali automobile uprave i portu tvornice, no nisu dobili ništa više od jedne od tri zaostale plaće, a proizvodnja u pogonima nije pokrenuta. Početak je to kraja, istaknuo je sindikalac Vedran Dragičević, koji će u svoj bezdan povući i cijeli niz drugim poslovnih subjekata u Šibeniku: „Kažu da je najbolje rješenje za ovu firmu stečaj. Stečaj za ovu firmu znači likvidacija, stečaj za ovu firmu znači gubitak 600 radnih mjesta, znači stečaj Šibenika, ‘Jadranske banke’, ‘HBOR’-a i niza malih poduzetnika koji su uzimali kredite u ‘Jadranskoj banci’. Dakle, hoćemo li srušiti ovaj Šibenik? Nećemo i ne damo!“