Protekla godina najtoplija je od početka mjerenja budući su tijekom 2015. temperature bile oko 1 Celzijev stupanj iznad onih u predindustrijskom razdoblju, priopćeno je iz Svjetske meteorološke organizacije (WMO) putem Hrvatskog hidrometeorološkog zavoda.
Prosječna globalna srednja temperatura u 2015. godini bila je viša 0,76 Celzijevih stupnjeva od prosjeka za razdoblje od 1961.do 1990. godine, ističe se u priopćenju i dodaje da je time oborila sve rekorde u povijesti meteoroloških mjerenja.
Petnaest od 16 najtoplijih godina od početka mjerenja zabilježeno je u 21. stoljeću, a 2015. je bila znatno toplija od rekordnih temperatura zabilježenih 2014, kaže se u izviješću. Razdoblje od 2011. do 2015. najtoplije je petogodišnje razdoblje od početka mjerenja, što potvrđuje da se radi o dugoročnom kretanju, upozoravaju svjetski meteorolozi.
Rekordne površinske temperature kopna i oceana u 2015. pratili su ekstremni vremenski događaji kao što su toplinski valovi, poplave i velike suše, kaže se.
Klimatske promjene imat će sve snažnije negativne učinke najmanje tijekom dolazećih pedeset godina, što naglašava potrebu za ulaganjem ne samo u ublažavanje, već i u prilagodbu klimatskim promjenama. Važno je ojačati kapacitet zemalja za bolja rana upozorenja na prirodne katastrofe kako bi se ljudski i ekonomski gubici sveli na najmanju moguću mjeru. Klimatske promjene povećavaju rizik od prirodnih katastrofa povezanih s vremenom, što predstavlja prepreku održivom razvoju, upozorio je Taalas.
WMO kombinira tri međunarodno priznate skupine podataka s podacima sofisticiranih sustava ponovljene analize, što je čini međunarodnim izvorom podataka s najvećim autoritetom.