Hoće li djeca s poteškoćama u razvoju i ove jeseni u školu bez pomoćnika u nastavi, čemu smo svjedočili i početkom prošle godine? Pitanje je to na koje odgovor čeka veliki broj roditelja čija djeca nisu u mogućnosti samostalno pratiti redoviti školski program.
Taj scenarij vrlo je izgledan, jer će ministarstvo obrazovanja rezultate natječaja o financiranju asistenata iz EU fonda objaviti tek u listopadu, a ugovore sa asistentima potpisati tek krajem tog mjeseca. Hoće li Županije i veliki gradovi premostiti taj problem, na način da sami financiraju dio troškova za prva dva mjeseca nastave, veliko je pitanje jer jedinicama lokalne samouprave u proračunima kronično nedostaje financijskih sredstava. Splitsko – dalmatinska županija pripremila se i najgori mogući scenarij. Pročelnika za društvene djelatnosti, Tomislava Đonlića, pitali smo na koji način će premostiti realan problem oko financiranja asistenata u nastavi za prvih mjesec ili dva nove školske godine: „Pripremili smo svu potrebnu dokumentaciju za učenike i njihove asistente te aplicirali za ta sredstva. Nažalost, sredstva koja su nama dodijeljena, kao jedinici lokalne uprave i osnivaču svih osnovnih i srednjih škola u županiji, nisu dostatna da bi smo pokrili sve potrebe pa ćemo morati i dalje zadržati vlastiti model financiranja asistenata u nastavi koji imamo zajedno s našim partnerima, gradovima i općinama diljem županije. Ova sredstva za koja smo aplicirali preko EU socijalnog fonda zadovoljit će 60% iskazanih potreba. Početkom listopada očekujemo da će to biti pozitivno riješeno, a do tada zadržavamo naš vlastiti model financiranja“.
Zašto nam se ponavlja prošlogodišnje neugodno iskustvo koje su početkom školske godine proživjeli roditelji djece s posebnim potrebama?
„Očito da se Ministarstvo nije do kraja pripremilo kako treba jer ako je već raspisan javni poziv za sredstva koja jedinice lokalne samouprave mogu dobiti preko EU socijalnog fonda, onda je trebalo zaključiti natječaj najkasnije s početkom školske godine tako da se znaju koji su to asistenti i za koje učenike odobreni i na koji način će se financirati. Ovako će se tek početkom listopada znati rezultati natječaja, a do kraja tog mjeseca je predviđeno potpisivanje ugovora pa evo ovim putem i ja apeliram na Ministarstvo da malo požuri s rezultatima natječaja tako da možemo na vrijeme startati sa svim pomoćnicima preko EU socijalnog fonda“, kazao je Tomislav Đonlić.
Za asistente u nastavi iduće školske godine bit će osigurano 55 milijuna kuna iz europskih fondova, oko 10 milijuna više nego prošle godine, potvrdili su nam iz resornog ministarstva. Znači li to Tomislave da roditelji djece s posebnim potrebama ipak ne bi trebali biti zabrinuti? Kakav će se model primjenjivati za mjesec dana kada krene nova školska godina?
„Za sve one učenike koji su u prošloj školskoj godini ostvarivali pravo na pomoćnika preko vlastitog programa kojeg je imala županija sa svojim partnerima, situacija ostaje nepromijenjena te oni zadržavaju pomoćnika od početka školske godine jer su sredstva u županijskom proračunu osigurana. Za učenike i asistente u nastavi za koje je županija napravila prijavu za sredstva iz EU socijalnog fonda, morat će se pričekati rezultati toga natječaja, dakle do listopada 2015. godine“, kaže Tomislav Đonlić.
Roditeljima i djeci manje je bitno odakle će doći novci, oni samo žele da se poštuju njihova prava koja su im i Ustavom zajamčena!