Plan upravljanja Palačom stiže pred gradske vijećnike bez odabranog modela

0
Foto: Radio Dalmacija

Nakon 4 godine rada na izradi, Povjerenstvo je usvojilo nacrt Plana upravljanja povijesnom gradskom jezgrom, ali po svemu sudeći pred splitske gradske vijećnike stići će Plan bez zaključka.


Grad i Sveučilište jednoglasno su  usvojili Plan, dok su se udruge, njih 11 koje sudjeluju u radu Povjerenstva, podijelile:
5 ih je bilo protiv Plana, njihov prijedlog je bio da za sada to bude samo analiza stanja, četriri udruge su bile za usvajanje Plana, a dvije suzdržane. Nakon ovoga ide se u javnu raspravu, pozivam sve zainteresirane da sudjeluju u njoj koja je i prilika da se dokument još doradi. Ministarstvo kulture je dužno dati svoje mišljenje i sugestije i vjerujemo da ćemo u konačnici dobiti dobar dokument.
rekao je splitski dogradonačelnik, Goran Kovačević predstavljajući Plan danas u Banovini.

Voditeljica znanstvenog tima, Lidija Petrić osvrnula se na broj stranica dokumenta – tisuću i detaljno iznijela što se u njemu nalazi:
Ne treba ga sudit po kilima i po težini, ali vjerujete mi jako puno  znanja, truda, ljubavi prema  vlastitom gradu, volonterskog rada je ovdje ugrađeno. Rezultat kojeg imamo pred sovom je vrlo dobar.Odgovorno tvrdimo da je dokument kvalitetan, u njemu su uvažene sve relevantne studije, prethodna istraživanja na području Palače, UNESCO-ve konvencije, legislativa RH, lokalni pravilnici, brojna znanstvena i stručna djela.

U proces je bilo uključeno stotinjak ljudi, a u dokumentu se , između ostalog, nalazi prikaz povijesnih aspekata u jezgri,društvenih procesa, kulturna baština, analiza gospodarskih procesa, financijski aspekti, kao i prikaz aktualnog stanja uz detaljnu analizu mogućih modela upravljanja.

Ali dokument nema konačni zaključak, rekla je Petrić:
Konačan rezultat nismo isporučili, jer nismo mogli postići konsenzus modela, ali sve relevantne odlike kakva taj model mora biti ovdje su objašnjenje i u slijedećoj fazi prva točka je izrada modela upravljanja za provedbu Plana.

Dokument je operativan i krajnje provediv, odbacila je voditeljica znanstvenog tima tvrdnje dijela udruga, u strateškim smjernicama donosi čak i prijedloge zakonskih izmjena i dopuna, kao i nositelje aktivnosti, te izvor financiranja iz EU projekata.
Ponuđene su bile tri mogućnosti, odnosno ono što Grad može napraviti. Može ponuditi upravljačke poslove drugoj pravnoj osobi, pri čemu to mogu biti trgovačka društva u privatnom vlasništvu , ali i u vlasništvu Grada , kao i nevladine udruge. Grad može samostalno ili u partnerstvu osnovati ustanovu za upravljanje  povijesnom jezgrom i treći način je da Grad restrukturira vlastite službe i ponudi novi model.

O tome će nakon provedene javne rasprave, koja traje 30 dana počevši od danas, ponovo raspravljati Povjerenstvo, dok konačnu odluku donose gradski vijećnici koji usvajaju Plan.

Član znanstvenog tima, sociolog Mirko Petrić tvrdi da grad Split zapravo ima sustav upravljanja povijesnom jezgrom, ali mu nedostaje nadzor:
I danas Služba za  staru gradsku jezgru upravlja, samo taj sustav nije dovoljno učinkovit. Ovaj model bi trebao omogućit da ne odlučuju Služba i njezin pročelnik o tome što će se sanirati i kako, već  tijelo koje će na početku godine dobiti planove  i pravilnike i reći što bi trebali biti prioriteti, a onda na temelju transparentne procedure se treba odlučiti o saniranju.

Prethodni tzv. Solarov plan izrađen 2008. jednoglasno je odbacilo splitsko Gradsko vijeće, a dio udruga u Povjerenstvu su Planu ,koji je sada završen, zamjerale to što on nije donio rješenje za sve probleme u Palači.

Turizam je i blagostanje i prijetnja povijesnoj jezgri i treba ga izmiještati u druge dijelove grada, detektirali su članovi znanstvenog tima možda najveći problem Palače, iz koje bi trebalo  zaustaviti iseljavanje stanara.

Grad je u obavezi donijeti ovaj Plan, ali rokovi ne postoje, budući je Split među prvih 10 svjetskih gradova koji su dobili titulu UNESCO-vog grada.