Roditelji se u gradu Splitu i dalje bune protiv nedostatka pedijatara što je problem već duže vrijeme, no ovaj put se to pitanje postavilo na sjednici Skupštine Splitsko -dalmatinske županije.
Na zamolbu roditelja vijećnik s liste don Ivana Grubišića, Nikša Jajac postavio je pitanje ravnatelju Doma Zdravlja:
Trebalo je biti ugovoreno 36 timova, da je ugovoreno 35, da su voditelji dijela tih timova osobe koji nisu pedijatri. Trenutno imamo samo 7 specijalizacija, iako se očekuje odlazak 10 pedijatara u mirovinu do 2021. .Hoćemo li imat dovoljno kadra? Oni tvrde kako će nedostajati pedijatara za “pokriti” 10 tisuća djece u Splitsko -dalmatinskoj županiji.
Ovo je problem već duže vrijeme, potvrdio je ravnatelj Dragomir Petric, samo što je sad , tvrdi, eskalirao u predizborno vrijeme:
Jedna udruga “Ruke ljubavi” i par majki je odlučilo da zna bolje organizirat zdravstvenu zaštitu bolje od nas koji smo se za to školovani. Stranka “Pametno” isto misli da to zna. Kad su htjeli raditi barikade u Marmontovoj, rekao sam da ću i ja prvi stati na barikade pod uvjetom da se borimo da djeca na Lastovu ili u Zagvozdu imaju pedijatra.
U Splitu je 35 pedijatara, a samo jedan liječnik obiteljske medicine liječi malu djecu, ali i oni mogu ,po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, liječiti djecu, dodao je.
Pola djece u Splitsko-dalmatinskoj županiji nema pedijatre, već liječnike obiteljske medicine, rekao je Petric koji tvrdi kako se problem pravi samo u Splitu:
U Splitu je smanjen broj timova zato što nema djece po odluci ministra. Na veliko zalaganje župana odobreno je da se zadrži broj koji postoji što je suprotno mreži koja postoji. Ne prihvaćam tvrdnje da su djeca u Splitu ugrožena zdravstveno , to je čisto politikanstvo.
Pedijatri u Splitu zadržavaju djecu do socijalne zrelosti, tako dr.Dadić čiji je odlazak u mirovinu pokrenuo roditelje na akciju ima 1900 pacijenata od čega je djece do 7 godina samo 900,istaknuo je Petric i dodao kako je taj problem umjetno stvoren jer pedijatri ne poštuju zakon i ne provode selekciju i liječe samo malu djecu.:
Pola Hrvatske nema pedijatre , a djeca ništa više ne umiru tamo.
U raspravu se uklučila i HSLS-ova vijećnica dr. Anita Šimac Rako koja je ukazala kako problem nije lagan:
Kao specijalista obiteljske medicine ovoga momenta čvrsto se obvezujem da neću uzet nijedno dijete do 7 godina u svoju ordinaciju. 25 godina ne radim s djecom, morala bi promijenit strukturu ordinacije u tehničkom smislu, trebala bi mi još jedna medicinska sestra, a i morala bi i određenu edukaciju .
Roditelji se sigurno ne bi složili da je činjenica da nijedna druga zemlja nema pedijatre dovoljan razlog pa da i Hrvatska ide prema tome, za takvu organizaciju zdravstvene zaštite nisu ni pedijatri, no očito je da će se ovaj “gordijski čvor” vući iz godine u godinu , jer nije jasno tko bi ga trebao presjeći.