Peticija za vraćanje HHMS predana Reineru

0

Internetska peticija za vraćanje Hitne helikopterske medicinske službe (HHMS), nakon što je završio pilot projekt pokrenut u rujnu prošle godine, predana je s 11 tisuća potpisa predsjedniku Hrvatskog sabora, Željku Reineru.

Predstavnici Koalicije udruga u zdravstvu, udruga Sigurnost u prometu, Otočnog sabora i Udruge obitelji stradalih u prometu dobili su Reinerovu podršku za nastavak takve službe.

Pilot-projekt u četiri je mjeseca imao 229 besplatnih intervencija, a dva helikoptera talijanske tvrtke “Eli Friulia” s medicinskim timom polijetali su iz baza na otocima Krku i Braču.

Sve je financirano kreditom Svjetske banke u iznosu od oko 10-ak milijuna kuna.

Završetak tog projekta, zbog privremenog financiranja i tehničke vlade, izazvao je burne reakcije javnosti, posebno otočana. Prometni stručnjak Željko Marušić također ne dvoji kako je takva hitna medicinska služba potrebna, ali dvoji je li potreban nastavak baš ovakvog pilot projekta.
Neosporno je da je Hitna helikopterska medicinska služba iznimno potrebna, međutim ovom se peticijom na mala vrata želi progurati mišljenje da treba produljiti ovakav tip helikopterske službe. Već više od deset godina zagovaram da mi HHMS organiziramo sami jer je to tako svugdje u svijetu, rekao je Marušić za Radio Dalmaciju.

Služba nije ni prostorno ni vremenski cjelovita i treba uspostaviti drugačiji sustav, tvrdi Marušić koji je dodao kako ni rezultati nisu bili tako spaktakularno dobri kakvima se žele predstaviti.

Prometni stručnjak poziva na sinergiju MUP-a, MORH-a, ministarstava zdravlja i prometa, te HGSS-a, a ne krije da treba “preslikati” dobra iskustva njemačkih, talijanskih i austrijskih autoklubova.
Mi moramo imati najmanje petnaest liječnika urgentne medicine, pet baza u najvećim gradovima da imamo pokriveno cijelo područje. Dispečerski centar, da koristimo sve ono dobro što su radili HGSS, MORH pa i ovaj pilot projekt i sve to objedinimo, poručio je Marušić.

Godišnji trošak bio bi 10 milijuna eura, pretpostavlja Marušić, no i polovne helikoptere je moguće nabaviti na leasing, a uslugu staviti na tržište.

Hoće li dio sustava biti i vojni helikopteri koji polijeću tek nakon što liječnik utvrdi da je slučaj hitan odrediti će struka, ali prednost im je što mogu letjeti u gotovo svim vremenskim uvjetima, slaže se predsjednik Otočnog sabora, Denis Barić koji je zajedno s predstavnicima ostalih udruga predao peticiju u Saboru:

Predsjednik Sabora, gospodin Reiner, podržava ovaj projekt i nadam se da će nakon formiranja vlade, novi ministar zdravstva i Odbor za zdravstvo i promet to staviti na dnevni red da se u Hrvatskoj uspostavi HHMS. Tko će, kako, s kim, s čim, kao udruga mi ne ulazimo u to. Ovaj referendum je samo dokaz da takva služba Hrvatskoj treba, kazao je Barić za Radio Dalmaciju.

Podršku su dobili i od predsjednice Kolinde Grabar Kitarović.