Ovogodišnji 25. Splitski maraton prvi put spaja Split i Solin

0

Ovogodišnji 25. SPLIT MARATHON prepun je novosti, od nove staze maratona, preko novih utrka, novih startnih lokacija do rekordnih 3500 trkača iz 61 zemlje svijeta od kojih su 40% žene. Održana je konferencija za medije na kojoj je najavljena manifestacija 25. SPLIT MARATHON.

U organizaciji Sportskog kluba Split maraton od 14. do 16. veljače 2025. Split će i ove godine biti jedna od vodećih europskih trkačkih destinacija, istaknuto je na današnjoj konferenciji za medije na kojoj su, uz predsjednika Organizacijskog odbora 25. SPLIT MARATHONA Kristijana Sindika, prisustvovali: gradonačelnik Splita Ivica Puljak, gradonačelnik Solina Dalibor Ninčević, zamjenik župana Stipe Čogelja, direktorica Turističke zajednice grada Splita Alijana Vukšić te direktorica Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije Ivana Vladović.

Događanja u okviru SPLIT MARATHONA počinju u petak, 16. veljače, s otvaranjem sportskog sajma ST EXPO u sportskoj dvorani Arapovac u Solinu, a završavaju u nedjelju 16. veljače kada je na programu središnji dio – utrke Mazda 10K, Timska 10k, maratona, Tommy splitskog polumaratona, dok je subota 15. veljače rezervirana za utrku Family RUN & FUN powered by Slobodna Dalmacija.

Kristijan Sindik, predsjednik Organizacijskog odbora 25. SPLIT MARATHON, na konferenciji je izrazio zadovoljstvo što jubilarna 25. manifestacija SPLIT MARATHON zaista posebna po sadržaju: Iza nas je godina dana predanog rada na pripremi jubilarnog 25. izdanja Split Marathona. Odmah po završetku prošlogodišnje utrke, postavili smo si izazov – učiniti obljetnicu zaista posebnom. I uspjeli smo! Ove godine imamo u velikoj mjeri novu stazu maratona koja povezuje dva Dioklecijanova grada – antičku Salonu i Split. Ruta sada uključuje i izvor Jadra te Gospin otok, a start maratona i polumaratona premješten je ispred zgrade Banovine. Broj sudionika nikad nije bio veći, a posebno se ističe rekordan odaziv (680 trkača) na kraljevsku utrku od 42 km. Utrka na 10 km prava je sportska poslastica – starta na stadionu Poljud dvadesetak minuta prije maratona i polumaratona, s direktnim prenosom na Rivi, gdje se nalazi cilj svih utrka, kazao je Sindik.

Predsjednik Organizacijskog odbora dodatno je pojasnio promjenu datuma utrke: Sigurno ste primijetili da maraton ove godine ima novi datum – umjesto posljednje, sada se održava pretposljednje nedjelje u veljači. Sasvim slučajno, to ove godine pada baš na Valentinovo, što se savršeno uklopilo u naš slogan SPLIT MARATHON – MY RUN 🖤 STORY.

Gradonačelnik Splita Ivica Puljak istaknuo je kako je SPLIT MARATHON više od sportskog događaja: To je slavlje zajedništva, zdravog života i ljubavi prema našem predivnom gradu. Ove godine, kada obilježavamo 25. obljetnicu ovog jedinstvenog događaja, ponosni smo što će tisuće trkača iz cijelog svijeta uživati u našim ulicama, našoj povijesti i atmosferi koja čini Split posebnim. Grad Split će, kao i uvijek, osigurati podršku u organizaciji i učiniti sve kako bi svi sudionici i građani uživali u sigurnom i nezaboravnom događaju. Hvala organizatorima, volonterima i svima koji svojim trudom i energijom omogućuju da Split marathon iz godine u godinu raste. Pozivam naše sugrađane da se pridruže, bilo kao trkači, navijači ili volonteri, i zajedno pokažemo zašto je Split grad sporta, srdačnosti i jedinstvenih trenutaka. Svim trkačicama i trkačima želim puno uspjeha i nezaboravno iskustvo u našem gradu. Vidimo se na Zapadnoj obali 16. veljače – spremni za još jedan maraton za pamćenje!, rekao je Puljak.

GradonačeInik Solina Dalibor Ninčević izrazio je zadovoljstvo što je grad Solin šesti put sudomaćin ove iznimno vrijedne međunarodne sportske priče: Posebno raduje činjenica da se pored dosadašnjih dionica maratona, solinska ruta, pored vranjičkog poluotoka, proširila i na antičku Salonu pa sve do novouređenog izletišta, odnosno do izvora rijeke Jadro. Maraton donosi prepoznatljivost, posebnost te pridonosi raznolikosti ponude grada Solina, osobito onoj koja je usmjerena prema razvoju sportskog turizma. Iz godine u godinu ova manifestacija privlači sve veći broj ljudi iz cijeloga svijeta što potvrđuje ogroman interes i za ovogodišnji 25. po redu SPLIT MARATHON. Najvažnije od svega, trčanjem se promiče zdrav duh i briga o svom zdravlju, skrećemo pažnju na važnost bavljenja sportom i koliko aktivnost utječe na kvalitetu života. Hvala organizatorima i volonterima koji stoje iza ove iznimno zahtjevne manifestacije!, naglasio je Ninčević te zaželio uspješnu utrku svim trkačima.