Ovo su najvažniji feng shui savjeti za vanjski prostor!

0
Foto: wallpaperhdbase.com

U današnjim savjetima iz feng shuia malo ćemo izaći iz naših domova i staviti naglasak na vanjske prostore, točnije vrt ili terasu. Ovo su savjeti Monike Tomić – Ferić:

Svaki vrt, okućnicu, terasu pa i najmanji balkon možemo uspješno urediti prema principima feng shuia i tako ga pretvoriti u mjesto ispunjeno pozitivnom energijom. Najvažnije je postići ravnotežu između količine namještaja i biljaka, te njihovih dimenzija u prostoru.

Materijali za namještaj određuje se prema stranama svijeta. Na zapadu, sjeverozapadu ili sjeveru najbolji je metal, za istočne i jugoistočne prostore najpovoljnije je drvo ili bambus, za južne plastika dok se kod jugozapadnih i sjeveroistočnih koristi kamen, a može i plastika. Naravno, uz namještaj, najvažniji element za ukrašavanje su biljke. I kod njih trebamo paziti na količinu i na veličinu koju će biljka tijekom godina postići.

Njegovane, zdrave biljke pomažu strujanju svježe energije koja doprinosi povećanom blagostanju stanara. Osim toga,one predstavljaju zvučnu barijeru od buke s ulice, a mogu i zakloniti naš prostor od neželjenih pogleda. Prilikom odabira cvijeća te ukrasnog i začinskog bilja moramo paziti da biljke ne rastu prema dolje, da nemaju trnje i iglice te da imaju ovalne, zaobljene listove. Najpovoljniji materijali za posude su prirodni; glina, terakota i keramika.

Kod malih balkona i lođa potrebno je iskoristiti svaki dio pa se rješenja obično nalaze širenjem u visinu, tu koristimo viseće košare, stare niske ljestve, drvene ili metalne police na koje možemo postaviti lončanice. Kod većih terasa možemo napraviti sanduke na kotačima u kojima je posađeno raznobojno mirisno bilje, te ga prema potrebi pomicati poput malog paravana po terasi.

Osnovno pravilo je da se izbjegavaju ravne linije zasađenog bilja koje stvaraju strijele oštre energije. Umjesto pravocrtno, posadite biljke koje stvaraju zaobljene, vijugave forme.

Od jakog sunca i nepoželjnih pogleda koristimo visoke biljke,tende,rolete od bambusa ili pamučnog platna te drvene pergole uz koje ćemo posaditi biljku penjačicu. Ono što moramo paziti je da naše vanjske prostore ne pretvorimo u zarasle vrtove, skladišta s puno nepotrebnih stvari koji dovode do ustajale energije koja loše djeluje na život stanara, te stagnacije i kretanja prema naprijed.

Bitno je da i taj dio svog doma uredite kao svoje malo remek-djelo u kojem ćete se osjećati ugodno te s veseljem provoditi vrijeme s obitelji i prijateljima.

Monet je još davno rekao: “Moj vrt je moje najljepše remek-djelo“