U organizaciji Građanske inicijative Stanari zajedno u utorak popodne je u Gradskom kotaru Lučac-Manuš održana javna tribina Kad stan postane apartman.
Sudionici tribine su bili odvjetnica Katja Šesnić, arhitektica Daša Gazde, predsjednica Gradskog kotara Lučac-Manuš Iva Tukić i sociologinja i komunikologinja, te podstanarka Doris Dvornik.
Govoreći o buci kao izuzetno neugodnoj štetnoj imisiji odvjetnica Šesnić je ustvrdila kako buka uznemirava i štetno utječe na zdravlje ljudi, te da ju nitko ne treba trpjeti. Stanari ostvaruju pravnu zaštitu, a jedna od njih je da mogu opozvati suglasnosti za obavljanje djelatnosti kratkoročnog najma.
“Zakon o upravljanju i održavanju zgrada presumira da apartmani koji imaju rješenja o kategorizaciji izdana do stupanja na snagu ovog Zakona imaju i suglasnost, te da ta suglasnost vrijedi pet godina do ishođenja nove suglasnosti, pa tako bez obzira što suvlasnici nisu potpisali suglasnost, Zakon presumira njeno postojanje, slijedom čega se ta Zakonom presumirana suglasnost može i opozvati”, kazala je Šesnić.
Nastavila je da je za ostvarenje tog prava dovoljno da se kućni red unutar dvije godine prekrši tri ili više puta. Kršenje se prvo prijavljuje predstavniku stanara, uz obavijest policiji nakon čega suvlasnici natpolovičnom većinom opozivaju suglasnost za obavljanje djelatnosti kratkoročnog najma u njihovoj zgradi. Isto se može tražiti privatnom tužbom Općinskom sudu.
Arhitektica Daša Gazde je pričala kako nered koji osjetimo na kraju počinje nepostojanjem sustava prostornog planiranja i strateškog pristupa. Rekla je da imamo zakone koji jedni druge negiraju, čak i unutar zakona postoje članci koji jedni druge negiraju. Nacionalni plan stambene politike uz neke dobre stvari, koje su se trebale dogoditi i bez njega, ima jako puno sivih zona koje se mogu eksploatirati, kazala je Gazde.
Kao predsjednica kotara Lučac Manuš Iva Tukić se osvrnula na demografsku sliku kotara, masovno iseljavanje obitelji i pretvaranje stambenog prostora u turističke svrhe. S obzirom da je ujedno i predsjednica Udruge zaštićenih najmoprimaca govorila je o načinu izvršenja presude Europskog suda za ljudska prava u skupini predmeta Statileo protiv Republike Hrvatske, te o Odluci Ustavnog suda RH kojim se, kako je kazala, temeljito iseljavaju starosjedioci gradskih kotareva, nosioce stanarskog prava, a unaprijed se zna da će ti stanovi biti pretvoreni u apartmane.
O svojim iskustvima u podstanarstvu svjedočila je sociologinja i komunikologinja Doris Dvornik koja je kao studentica i mlada (ne) zaposlena osoba, desetak godina bila podstanar u dva najveća grada u Hrvatskoj, prvo u Zagrebu, a sada i u Splitu. Nakon neugodnog iskustva kada je sa cimericom morala napustiti stan zbog turističke sezone imala je puku sreću pronaći stan kod poznatih osoba koje su joj jamčile da izbacivanja neće biti.
“Paralelno, poznanica iz Zagreba i splitska sezonska radnica, u više navrata je bila izigrana u prvotnom dogovoru s najmodavcima koji su jamčili dugoročan najam u tada bujajućem turističkom gradu Splitu, a sve da bi sredinom lipnja, ipak, vapila za pomoć ne bi li pronašla krov nad glavom u ljetnom periodu”, rekla je Dvornik.
Sociološka struka, također, kritizira masovni, stihijski turizam i stiskanje lokalnog stanovništva u zadnji plan tj. u predgrađe, otvarajući im priliku za laku i dobru zaradu, a da pritom turist postaje taj koji kroji gradsku kulturu jer se sve njemu prilagođava čime se riskira najvažniji element mediteranskog turizma – gradski (kulturološki) identitet, zaključila je na kraju Dvornik.