O porezu na kamate!

0

Od početka godine na snazi je novi porez. Sve štediše znaju da se od ove godine plaća porez na kamate na štednju, koje se smatraju dohotkom od kapitala, i to po stopi od 12%. Porez će pogoditi oko 400 tisuća štediša, a ako ste među njima znajte da ćete na štednju od 100 tisuća kuna i prosječnoj kamati od 3 % državi platiti 355 kuna poreza. Na 10 tisuća kuna, godišnji porez iznosi 35,50 kuna. Kad vam banka pripiše kamatu, bilo to na kraju godine, tromjesečno ili mjesečno (ovisi o modelu štednje), dužna je obračunati i državi uplatiti predujam poreza na dohodak od kamata.

{mp3}Reportaze/porez_na_kamate_nives_vrgoc1{/mp3}

….rastumačila nam je porezna savjetnica Nives Vrgoč i dodala kako prilikom godišnje prijave poreza treba biti oprezan:

{mp3}Reportaze/porez_na_kamate_nives_vrgoc2{/mp3}

U državni proračun , prilikom isplata kamata na štednju ide i prirez na porez, ukoliko živite u Splitu i drugim gradovima koji su uveli prirez:

{mp3}Reportaze/porez_na_kamate_nives_vrgoc3{/mp3}

Sve ovo vrijedi i za štediše koje novac drže u bankama izvan Hrvatske , samo u tom slučaju oni su dužni obračunati i uplatiti porez u roku od osam dana. Oni koji štede u Hrvatskoj, do kraja siječnja iduće godine dobit će potvrde banaka o primicima od kamata i obustavljenom porezu i prirezu na kamate. Znaju li naši građani sve ovo, upitali smo poreznu savjetnicu koja nam je rekla kako su se više zanimali građani koji novac drže u bankama izvan Hrvatske:

{mp3}Reportaze/porez_na_kamate_nives_vrgoc4{/mp3}

Procjena je da će se novim porezom državna blagajna više puniti – za oko 300 milijuna kuna na godišnjoj razini, a u idućoj godini slijedi i novi porezi.