Ne bacajte hranu , od sutra je donirajte bez plaćanja PDV-a

0
Foto: www.nhs.hr

U Hrvatskoj se godišnje baci oko 400 tisuća tona hrane, ali tu se ne razlikuje koliko hrane bace trgovački lanci i mali obrtnici, pekari, mesari i slično, a koliko građani. Od sutra će ta količina bačene hrane sigurno biti manja, jer počela je provedba sustava doniranja hrane.

Doniranje hrane oslobođeno je poreza na dodanu vrijednost , odnosno PDV-a , još u ožujku ove godine Zakonom o poljoprivredi, ali trebalo je pričekati Ministarstvo financija i njihov Pravilnik koji sutra stupa na snagu.

Hranu se može donirati isključivo putem neprofitnih pravnih osoba koje humanitarnu djelatnost obavljaju u skladu s posebnim propisima i registrirane su kao posrednici koji sudjeluju u lancu doniranja hrane, osim u slučaju elementarnih nepogoda.

U Inicijativi “Oslobodimo donacije hrane PDV-a” , koja je pokrenuta početkom ove godine, zadovoljni su ovakvim ishodom. Koordinator Inicijative, Zoran Grozdanov:
Police Caritasa i socijalnih samoposluga su prazne, moraju se snalaziti kako god znaju i umiju, a s druge strane  stotine tisuća tona hrane se baca najviše zbog te odredbe o porezu na donacije od 25 posto. Prije mjesec dana izrađen je Pravilnik Ministarstva poljoprivrede koji propisuje kako se donira, tko su donatori, a tko primatelji, a od sutra stupa na snagu Pravilnik Ministarstva financija koji jasno kaže kako je hrana koja se donira na osnovu Pravilnika Ministarstva poljoprivrede oslobođena PDV-a.

Donatori su stalno isticali kako bi oni donirali, ali ne mogu jer moraju platiti PDV, rekao nam je Grozdanov, ali sada su im sva vrata otvorena:
Sva hrana od devedesetog dana prije isteka roka trajanja do sedmog za ovu dugotrajnu hranu, znači šećer, ulje, brašno, konzerve…znači do sedmoga dana se mora donirati, a za svježu hranu, meso, mlijeko, kruh se ostavlja mogućnost doniranja do posljednjeg dana. Pozivam donatore da od sutra kontaktiraju socijalne samoposluge, Caritas ili pučke kuhinje, odnosno kad ih isti kontaktiraju da im doniraju hranu koju bi ionako za dva tjedna ili mjesec dan bacili zato što joj je istekao rok trajanja.

Prije donošenja ovog Zakona godišnje bi propala hrana vrijedna milijardu i pol do dvije milijarde kuna , a vrijednost donirane hrane mogla bi biti i veća ukoliko bi poput recimo Francuske donijeli Zakon o obaveznom doniranju. No do potpune uspostave sustava doniranja i logistike proći će najmanje 5 godina, ističe Grozdanov daljne planove Inicijative.

Na policama splitske Socijalne samoposluge sad će se nalaziti dovoljno namirnica za sve korisnike, ističe nam Dado Lelas iz udruge “Most” :

Iako i do sada možemo reći da su poprilično često, nama je na primjer bilo dosta velikih  trgovačkih lanaca koji su donirali hranu od otvaranja socijalne samoposluge, oni su spremini na veće donacije. Pogotovo proizvoda kojima je blizu istek roka trajanja, sigurno da će sada njima biti puno lakše , a nama je najvažnije da ćemo sada imati dovoljno proizvoda da svi naši korisnici dobiju što im treba.

Lelas je uvjeren kako će građani i dalje pomagati tijekom cijele godine. Korisnicima uvijek trebaju higijenske potrepštine,kao i školski pribor , a udruzi su uvijek dobrodošli volonteri.