Širi se nastavna baza splitskog Sveučilišta. Danas je u vijećnici Rektorata potpisan ugovor o suradnji između Sveučilišta u Splitu, točnije njegovih sastavnica Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, Ekonomskog fakulteta i Kemijsko – tehnološkog fakulteta s tvrtkom AD Plastik.
Time najveći proizvođač dijelova za automobilsku industriju postaje nastavna baza Sveučilišta, čiji će najbolji studenti u pogonima AD Plastika imati ljetnu stručnu praksu. Na taj će se način oni upoznati s procesima rada i stječi znanja i vještine potrebne za tržište rada, a koristi će imati i gospodarstvo kroz razvoj potrebnih tehnologija i inovacija.
Ovo je dugoročna suradnja u kojoj Sveučilište vidi prostor za dvosmjernu suradnju, istaknuo je rektor Šimun Anđelinović:
Naši stručnjaci , koji su na Sveučilištu i posjeduju znanstvenu opremu pomoći će u razvoju nekih novih tehnologija, a s druge strane mentori iz tvrtke pomoći će u edukaciji našeg kadra i dati realne “inpute” koji bi se tehnološki trebali rješiti na Sveučilištu. Njemačka praksa je da 90 posto tehnoloških rješenja nastaje na sveučilištima upravo u uskoj suradnji s gospodarstvom i mi idemo tim putem.
Predsjednik Uprave AD Plastika, Marinko Došen vjeruje kako će suradnja donijeti obostranu korist, a posebno tvrtki koja je u potpunosti okrenuta izvozu:
Opstanak na zahtjevnom tržištu ne bi bio moguć bez stalnih ulaganja u inovacije, investicije, istraživanja i razvoj. Zato je ovo početak jedna nove suradnje koja će biti na obostranu korist i sigurno će polučiti sinergijske efekte. Podaci govore kako je u Americi 80 posto postdoktorantskih radova vezano na industriju i ovo može biti jedan od priloga zamašnjaka rastu hrvatskog gospodarstva.
Tvrtka će , na ovaj način, doći i do najkvalitetnijih mladih ljudi, njihovih budućih zaposlenika.
Zadovoljni potpisanim ugovorima s tvrtkom AD Plastik bili su i dekani Sven Gotovac, Igor Jerković i Željko Garača, koji su istaknuli kako će se sada dugogodišnja suradnja podići na višu razinu.
Još jedan aspekt ove suradnje je poticaj osnivanju start – up tvrtki studenata. U tu svrhu će se osnovati Ustanova koja će studentima i njihovim tvrtkama pružati prostorne uvjete u zgradi bivšeg studentskog doma u Spinutu, rekao je rektor Anđelinović:
Dobili smo zemlju od Grada i tu smo zajedno s gradom Splitom i županijom odlučili osnovati ustanovu koja će se baviti osnivanjem start- upova i inovacijskog centra. Kroz takve male tvrtke bi mi rješavali tehnološke probleme gospodarstva, a mladi nakon završetka studija bi imali prostor za početak rada po minimialnim troškovima gdje bi mogli biti 3 do 4 godine.
Zgrada bi se adaptirala , te opremila znanstvenom opremom nabavljenom uz pomoć europskih sredstava. Sveučilište je već prijavilo tri projekta na strukturne fondove EU, a projekt za nabavku znanstvene opreme, koji je uspješno prošao prva tri koraka vrijedan je 7 milijuna eura.