Na Peristilu molitelji i prosvjednici

0
Foto: RD

I ove subote, prve u mjesecu, muškarci na zagrebačkom Trgu bana Jelačića, na splitskom Peristilu te u drugim gradovima klečeći su molili krunicu za mir, domovinu, obraćenje i druge nakane.

U Splitu su molitelji okupljeni u inicijativi pod nazivom Marijini ratnici. Došle su ih podržati i žene, među kojima je Vesela Dujmić.

Ovo je pokret koji ima sjedište u Poljskoj, a sada se širi i u drugim zemljama. Ovi muškarci su Marijini ratnici, ja sam uz njih, jer sam prepoznala taj pokret kao nešto jako dobro i kao jedno veliko Gospino djelo u ovim vremenima. A zašto je potrebno moliti za Gospine nakane? Zato što Gospa ljubi svu svoju djecu, Marija želi nas sve, mi nismo neprijatelji, mi smo njezina djeca, kazala je Dujmić za Radio Dalmaciju.

I na Trgu bana Jelačića i na Peristilu, uz molitelje, okupili su se i prosvjednici. U Splitu ga je organizirala aktivistica Arijana Lekić-Fridrih, koja smatra da molitelji ugrožavaju prava žena. Prosvjednici su nosili bijele kišobrane s natpisom ‘samo ljubav’ i majice s natpisom nepokorene na hrvatskom i poljskom jeziku.

Ovo je već peti mjesec zaredom da organiziramo ovaj performans ‘Tihu misu’. Do sada smo je organizirali samo u Zagrebu, međutim pokazala se potreba da senzibiliziramo javnost za to da Zagreb nije jedini grad u Hrvatskoj i da se moli u još deset gradova diljem Hrvatske, između ostalih, i u Splitu. U Splitu je situacija i malo problematičnija s obzirom na to da je jedino u Split, koliko mi znamo, organizirano došao autobus Poljaka, odatle i natpis na mojoj majici da me mogu razumjeti svi molitelji. Druga specifičnost Splita – zbog čega zaista moramo tražiti i reakciju Kaptola – je što je procesija krenula iz crkve, uz pomazanje. Ako Kaptol nema ništa protiv toga – tako ćemo protumačiti njihovu šutnju, a ako imaju – sad je vrijeme da se ograde, kazala je za Radio Dalmaciju Arijana Lekić-Fridrih, koja je stajala ispred molitelja te potom prošetala među njih, bacajući ružine latice za žene žrtve svakog nasilja, posebice femicida.

U 2022. godini imali smo 13 slučaja femicida, a najpoznatiji slučaj femicida je onaj splitski, iz Lidla. Oni mole za to da muškarci postanu duhovni autoriteti u obitelji, odlučuju o pobačaju i ženskim pravima, umjesto da razmišljaju o ubijenim ženama i umjesto da se mole za to. Nećemo dozvoliti da se ženska prava ugrožavaju na bilo koji način. To je uostalom i protuustavno, nama je zajamčena jednakost. Vidjeli ste ovdje – žene ne smiju stajati među muškarcima. Umjesto da krećemo naprijed, mi se zapravo bavimo retradicionalizacijom i povratkom nekim vrijednostima koja su već davno zatomljena i zaboravljena, ali borit ćemo se protiv toga, kazala je Lekić-Fridrih.

Potporu prosvjednicima protiv molitve na trgovima dali su zastupnici SDP-a i platforme Možemo. Zastupnik SDP-a Arsen Bauk kazao je da su tijekom povijesti mnogi podcjenjivali radikalne, ekstremističke pokrete.

Poziv na to da se ženama uskrate prava, da se većinskom dijelu građana, odnosno građanki Hrvatske uskrate osnovna prava, doista zaslužuje pozornost Državnog odvjetništva i policije, možda ne političkih stranaka. Ali to prepuštamo njima, kazao je Bauk.