Ministar kulture, Zlatko Hasanbegović u posjetu je Splitu i Splitsko-dalmatinskoj županiji. Danas se sastao s županom Zlatko Ževrnjom, gradonačelnicima Kaštela, Sinja, Solina, Staroga Grada, Trogira i Visa, načelnikom općine Klis, te ravnateljima županijskih ustanova iz područja kulture.
Cilj ovog sastanka, kako je ministar istaknuo, je bilo upoznavanje sa stanjem kulturnih potreba, konkretnim programima i projektima od kojih mnoge financira njegovo Ministarstvo, a sutra će se sastati sa splitskim gradonačelnikom . Razgovarat će se i o Park šumi Marjan, a posjetit će i splitski HNK, te njegovom kazališnom festivalu Splitsko ljeto očito vratiti nacionalni status :
Mi smo i povećanjem sredstva i za splitski HNK i za Splitsko ljeto poslali jasnu poruku kako za Ministarstvo kulture ta manifestacija ima izraziti hrvatski nacionalni značaj, to nije sporno. Sada je odgovornost na nama i na Gradu Splitu da iznađemo jedan prihvatljiv model koji bi i po upravljanju , ali i po programskim sadržajima potvrdio naše stajalište da taj festival uistinu treba imati hrvatski nacionalni značaj, jer to Split kao hrvatska metropola i svojom poviješću i sadašnjošću zaslužuje.
dodao je i kako se intenzivno radi na Pravilniku o kriterijima za dobivanje takvog statusa.
Na današnjem sastanku govorilo se i o problemima, koji su u najvećem dijelu problemi zakonske regulative i imovinsko – pravnih odnosa:
Ministarstvo kulture će svim gradovima i općinama biti pouzdan suradnik i partner u ostvarenju svih njihovih zamisli i važnih projekata od kojih gotovo svaki prelazi županijski i mjesni karakter i zapravo predstavljaju projekte od prvorazrednoga hrvatskoga, nacionalnoga i kulturnoga značenja.
Ministar je dodao i kako su na “tapetu” bila pitanja statusa Salone i cijelog arheološkog kompleksa, zaštite Šuplje crkve, kapitalnih ulaganja u tvrđavu Klis :
Tu je pitanje Brača, pustinje Blaca koja se kandidira za UNESCO-a, to je jedan od možda najzanimljivijih i najvrjednijih projekata na području Hrvatske. Cjeokupna kulturna baština neraskidivo je povezana s turističkom djelatnošću i turističkom ponudom, ali i turističku djelatnost treba staviti u funkciju afirmacije kulture i baštinskih sadržaja upravo na ovom području.
Pokušat će se riješiti i problem nepostajanja stalnog postava Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu , a što je neka vrsta nacionalne sramote već desetljećima, istaknuo je.
Tri su kulturne ustanove na području Splitsko-dalmatinske županije kojima je ona osnivač, a koja u njihovo financiranje i pomoć ostalim kulturnim ustanovama i programima izdvaja oko 7 % svojih matičnih sredstava:
Zaista imamo niz projekata u kojemu sudjelujemo mi i samo Ministarstvo, od tvrđave na Klisu, od Muzeja Alke u Sinju gdje smo izdvojili 9 milijuna kuna kako bi se dovršio taj važan kulturni objekt, pa do svih drugih naših gradova i općina.
Splitsko -dalmatinska županija i grad Split imaju status metropolitanske županije i ovdje se nalaze kapitalni spomenici, ustanove i kulturno-baštinski objekti , koji bez obzira na status imaju hrvatski nacionalni značaj, a Ministarstvo samu baštinu financira s 10 milijuna kuna,rekao je još ministar Hasanbegović koji je u popodnevnim satima obišao tvrđavu Klis i posjetio Sinj .