Turizam u Dalmaciji je kao zlatna koka, koja nažalost živi samo par mjeseci.
U posljednje vrijeme sve je češći turizam koji ne ovisi o temperaturi, vremenu ili ponudi – onaj medicinski!
Ali ima i on svoje ograničavajuće faktore.
Ograničavajući faktor su niskobudžetni letovi. Naime, pacijenti koji gravitiraju Dalmaciji, za razliku od Istre, su mahom Englezi i drugi državljani onih država u kojima su stomatološke usluge jako skupe. Sezona niskobudžetnih letova započinje oko Uskrsa i traje do otprilike 1. studenog. To se nažalost u turizmu smatra sezonom i broj takvih letova prestaje ili drastično opada nakon 1.11., a samim time i dolazak turista koji traže medicinske usluge, kazala je Dr. sci. Marina A. Ježina, dr. med. dent.
Zanimalo nas je koji su pacijenti stranci najbrojniji?
Ja bi rekla da ih najviše ima iz Velike Britanije. Dosta ih ima iz Australije i SAD-a što naravno jako začuđuje obzirom na udaljenost ali su usluge u tim državama još skuplje nego što su u zemljama zapadne Europe tako da je i za određeni broj stanovništva i tamo usluga postala preskupa pa im se više isplati doći u Europu, kaže dr. Marina.
Dolaze li pacijenti zbog ljepote ili zapravo zdravlja?
Danas je nemoguće razdvojiti nekakvu funkcionalnu rehabilitaciju bez uključenosti estetske note u taj proces. Estetika je definitivno uključena ali mislim da je u osnovi u većine pacijenata problem funkcijski, kaže dr. Marina Ježina.
Što vidite kao rješenje cjelogodišnjeg razvoja medicinskog turizma?
Da bi se tako nešto sustavno pokrenulo potrebno je investirati u marketing, call centre itd. da bi se onda putem nekakvih clustera ili sličnog zahuktao takav posao, zaključila je Dr. sci. Marina A. Ježina, dr. med. dent.
Znanja i kadra imamo, pa zašto ne iskoristiti i tu granu turizma!?