Sa zvukom sirena, točno u podne, na svoju prvu zadaću u sklopu operacije Europske Unije „Triton“, iz vojne luke Lore u Splitu isplovio je brod HRM–a „Andrija Mohorovičić“. Posadu čini ukupno 49 pripadnika Obalne straže HRM–a, pet pripadnika MUP–a te dodatni medicinski tim. Tri mjeseca koliko će patrolirati Sredozemljem pružat će potporu talijanskim vlastima u čuvanju granica na moru ali i spašavanju migranata na tom području. Hrvatskim kontingentom koji u novijoj povijesti po prvi put sudjeluje u vojnoj operaciji europske Unije zapovijedat će kapetan korvete Vlade Zoko koji na je kazao: „Prvi cilj je nadzor i zaštita granica EU nam moru. Drugi cilj je spašavanje migranata na moru. Hrvatski kontingent je sastavljen od članova posade broda, članova medicinskog tima koji je ukrcan na brod, od članova tima za nacionalni element potpore koji će biti na kopnu na Siciliji i od predstavnika MUP-a koji će biti na brodu. Ovo je prvi put da brod oružanih snaga HRM-a sudjeluje u ovojh operaciji. Vrijeme trajanja našeg angažmana je od 1. kolovoza 2015. do 31. listopada 2015. godine, znači tri mjeseca“.
Spremnost posade i broda za zahtjevnu misiju, koja je prije svega humanitarnog karaktera, potvrdio nam je zapovjednik „Andrije Mohorovičića“, poručnik bojnog broda, Stjepan Giljević: „Brod je apsolutno spreman. Kao što znate potpisana je odluka od strane predsjednice Republike Hrvatske o sudjelovanju našeg broda u području operacije od tri mjeseca. Već i ranije bili smo spremni jer većinu tih zadaća obavljamo u sklopu naših redovitih zadataka. Najosjetljiviji dio cijele operacije je prihvat većeg broja migranata na brod. Za to smo se posebno pripremali zadnja tri mjeseca i mislim da smo spremni. Prognoza je odlična, plovimo za Kataniju koja je određena da bude naša luka za održavanje. Naravno da se to u operaciji može mijenjati ali mi smo fleksibilni i spremni za za svaku promjenu“.
Mirno more i što manje teških zadataka u spašavanju migranata koji se očajnički pokušavaju dokopati obala Italije, bježeći od gladi i rata na sjeveru Afrike, pripadnicima Obalne straže Hrm–a i MUP–a poželio je i ministar obrane Ante Kotromanović: „Bit će to ne baš laka zadaća na temperaturama koje će biti više nego ovdje u Hrvatskoj. Po prvi put se suočavamo s ovakvom vrstom zadaće, a to je borba protiv ilegalne migracije ali to je dobro iskustvo za nas. Ulaskom u Schengen ćemo i mi postati poželjna destinacija pa ćemo sad steći jako dobro iskustvo tako da možemo to primijeniti kod nas u Hrvatskoj“.
Dobrim željama pridružio se i zapovjednik Hrvatske ratne mornarice komodor, Predrag Stipanović: „Od njih prije svega očekujem profesionalnost i odgovornost tijekom izvršavanja ove zadaće međutim, pored toga, oni moraju biti i humani. Naime, u pojedinim trenucima bit će izloženi jakim emocijama, bit će spašavanja ljudi, cijelih obitelji, male djece, susret će se s iscrpljenim ljudima, željnima života..oni će im bit ta slamka, to uporište, neki oslonac da bi preživjeli. To im je zadaća, znači izvršiti ovo što moraju ali i još jedna dodatna zadaća, a to je da živi i zdravi vrate u Republiku Hrvatsku na ponos svih nas“.
Nadamo se da će nam se živi i zdravi vratiti u matičnu luku u Loru krajem listopada, do kada je planirano sudjelovanje prvog hrvatskog kontingenta u operaciji EU „Triton“. Mirno i dobro more želi im i Radio Dalmacija.