20-ak kulturnih radnika i radnica okupljenih u inicijativi “Kulturnjaci 2016.” predalo je jutros uoči sjednice Vlade apel za smjenu ministra kulture Zlatka Hasanbegovića.
Ispred zgrade Vlade održana je i konferencija za novinare, tvrde kako ministar nema iskustva u vođenju kulturnih institucija:
A kamoli jedno tako osjetljivog organizma kao što je ministarstvo kulture i zbog njegovih apsolutno neprihvatljivih javnih izjava koje ukazuju ekstremističko ideološko stajalište u suprotnosti s hrvatskim Ustavom i koje je suprotno svim demokratskim civilizacijskim postignućima. Očekujem od premijera Oreškovića da smijeni ministra Hasanbegovića upravo zato što dolazi iz Kanade, iz zemlje gdje netko sa takvim ekstremnim ideološkim stajalištima ne može doći ni u najširi krug za odabir za ministra, pa vjerujem da će prihvatiti naš apel. Mislim da netko sa stavovima ne može ostati na mjestu ministra kulture i to će se pokazati prije ili kasnije. rekla nam je glumica Urša Raukar.
Peticiju je u nekoliko dana on- line potpisalo preko tisuću kulturnjaka i nekoliko stotina građana , a potpisnici apela, između ostalih, su i Sanja Iveković, Sibila Petlevski, Zoran Ferić, Ivica Buljan Ivana Sajko, Dijana Mladenović…
Kulturnjaci su istaknuli i kako ministrova retorika ozbiljno ugrožava šanse četiri hrvatska grada koji se natječu za titulu Europske prijestolnice kulture.
S druge strane, potporu ministru Hasanbegoviću dali su mnogi povjesničari, profesori, znanstvenici te osobe iz drugih djelatnosti.
77 hrvatskih povjesničara potpisalo je izjavu u kojoj izražavaju duboku zabrinutost zbog načina na koji su pojedine izjave ministra kulture, Zlatka Hasanbegovića iskorištene za njegovu političku, stručnu i moralnu diskvalifikaciju.
Tvrde kako je ovo dosad nezabilježen slučaj javnog napada na jednog ministra u Vladi Republike Hrvatske.
Profesor splitskog Filozofskog fakulteta, Josip Vrandečić smatra da se radi o stručnoj osobi koja će uvesti reda u jedno vrlo važno ministarstvo:
Poznavajući znanstveni habitus kolege, smatram da će promovirati nacionalne vrijednosti koje su do sada bile upitne i zbog toga mu pružam punu podršku. Konsterniran sam žestinom koja se na njega obrušila, tako da dokazuje da ima odgovornu funkciju i nadam se da će na njoj polučiti vrlo vrijedne rezultate.
Kulturnjaci ministra prozivaju zbog izjava o antifašizmu, a Vrandečić kaže:
Nezgodno mi je govoriti u njegovu ime, ali ne problematizira antifašizam ukoliko se radi o građanskim vrijednostima, ali se mora znati da je naš fašizam imao jaku totalitarnu komponentu i da su se tzv.antifašisti poslije rata obračunavali s hrvatskim rodoljubima , tako da je naš antifašizam komunističkog tipa. S time se treba suočit i ministra je tu temu otvorio na pravi način.
Ministar kulture Zlatko Hasanbegović već je ranije, osvrćući se na prosvjed “Radničke fronte” početkom tjedna u Zagrebu, izjavio kako je prosvjed demokratsko pravo svih građana kao i izražavanje svih političkih i nepolitičkih zahtjeva. Tada je i dodao kako njegova ostavka nije na dnevnom redu.