Još smo pri početku školske godine i svi se roditelji, a i djeca, misle koju izvanškolsku aktivnost upisati? Neko će izabrati strane jezike, netko će plesati, neko u dramsku, a velika većina bi se sigurno rado bavila sportom.
O prednostima sporta nećemo govoriti, to ionako svi znaju ali u kojoj dobi je neki sport prikladan za vaše dijete, otkrila nam je doktorica Andrea Vrdoljak: Za sportske igraonice na neki način nikad nije prerano odnosno djeca se već s pet godina mogu tu uključiti te se pod stručnim vodstvom baviti raznim slobodnim aktivnostima, nogometom, trčanjem, igranjem skrivača, znači ne onim baš nekim strukturiranim sportom. Sportske škole su već malo više strukturiranije te se preporučuju od sedme do desete godine života. Za plivanje je preporuka da dijete s treningom može početi već od šest, sedam godina, za gimnastiku isto tako, za nogomet od osam do devet, za tenis od osam do deset, za judo također, za košarku od 11 do 12, za rukomet od 10 do 11 i za atletiku od 10 do 12 godina.
Zašto je važno započeti bavljenje sportom u točno preporučenoj dobi?
Ukoliko se neka aktivnost započne vježbati prerano može prije doći do odustajanja, a osim toga neke motoričke sposobnosti kod djece nisu dovoljno razvijene da bi se na taj, intenzivniji način, mogli baviti tom aktivnošću. Ako se pak započne kasnije, ne može se ostvariti optimalni rezultat te djeca budu razočarana i slično. Međutim, za kasnije godine početka, u smislu rekreacijskog bavljenja sportom, nema prepreke. Ovo su čisto preporuke u smislu nekog profesionalnijeg bavljenja sportom kako bi se ostvarili rezultati, kaže doktorica Andrea Vrdoljak.