Kako pomoći djetetu da se privikne na vrtić ili jaslice?

0
Foto: Pixabay

Ponedjeljak je za mnoge  najteži dan u tjednu. Nakon vikenda i odmora nazad u stvarnost! Ali ipak je posebno težak za roditelje koji su ovaj mjesec svoju djecu prvi puta odveli u vrtić.

U trećem smo tjednu prilagodbe, i sigurno još jako puno djece plače, pravi scene, nagovara roditelje može li ipak ostati. Vjerujete, znamo da nije lako.

Pedagoginja Dolores Aleksić je kazala: Svaki ponedjeljak je težak jer ipak je dijete preko vikenda doma pa se mogu pojaviti reakcije kao da je prvi dan. Roditelj neka se ne zabrinjava ako se njegovo dijete ponaša mlađe nego što je, recimo trogodišnjak ili četverogodišnjak može tražiti bočicu ili da se ljulja i slično. To je samo jedan signal da traži dodatnu pažnju.

Rekli smo da smo u trećem tjednu! Do kada je normalno da se dijete tako ponaša?

Postoje tri tipa adaptacije! To je laka do 15 dana, srednja do mjesec dana i ona teža koja traje do tri mjeseca i koja je vrlo rijetka. Roditelj treba biti dosljedan, a to znači da ne popušta plaču ili nekim napadima bijesa djeteta nego da ih svakodnevno i dalje vodi u vrtić, kazala je pedagoginja Dolores Aleksić.

Znači, važno je biti dosljedan ali što ako još uvijek plaču?

Oni moraju plakati jer se ne mogu još verbalno izraziti, ne mogu nam reći svoje osjećaje, što ih tišti, boli ili smeta. Često je to način izražavanja tuge ili nesigurnosti kod djece. Treba ih razumjeti. Važna je komunikacija, nježnost, briga i ljubav što će doprinijeti da plač što prije prestane, objasnila je gospođa Aleksić i dodala: Najvažnije u cijelom tom periodu prilagodbe je otvorena komunikacija roditelja i odgajatelja tako da bi odgajatelj u svakom trenutku znao kako utješiti dijete i pomoći mu kad su krizne situacije. Neka dijete nosi nešto drago što će mu biti veza između doma i vrtića ili jaslica, bilo igračku, dekicu, krpicu. To mu treba dozvoliti jer će mu to onda biti utjeha!

Koliko je pametno nekad popustiti? Recimo, boli nas glava, dijete plače, nekada je lakše reći ajde ostani kući… ali samo danas?!

Djeca su izuzetno bistra i pametna. Ako dijete shvati da mama ili tata popuštaju kad plaču ispred vrtića pa ih odvedu baki ili noni onda to dijete zna da ima izlaz iz te situacije i svaki put će reakcija biti sve gora i gora. Ako je roditelj uporan, loše reakcije će do 15-tak dana jenjavati, a onda i nestati, objasnila je pedagoginja Dolores Aleksić.

Kako djetetu objasniti da u vrtić ipak treba ići?

Bez obzira koliko je malo dijete, ono zna da mama i tata rade. Tako i njima treba reći, mama i tata idu na posao, a ovo je tvoj mali poslić na koji ćeš i ti ići svaki dan. Međutim, u početku je jako teško utješiti dijete dokle god ono ne upozna prostor, djecu, igračke, sve je to njemu novo i normalno da mu je jako teško, odgovara Dolores Aleksić.

Nekada problem zna biti i u nama roditeljima?

Često dijete osjeti strah roditelja. Taj signal dijete vidi i normalno da on prelazi na dijete. Roditelji bi trebali s vedrinom ulaziti u novi prostor jaslica ili vrtića i stisnuti srce koliko god se može, tako dijete ne vidi tegobu il strah, zaključila je pedagoginja Dolores Aleksić.