Prosječno doba u kojem dijete dobije svoj prvi smartphone palo je na 10 godina. Gotovo njih 40% dobije svoj račun na društvenim mrežama s 11 godina. Zanimljivo je kako trećina djece šalje poruke svojim roditeljima, čak i dok su u istoj kući s njima!
Zanimalo nas je kada je pravo vrijeme za kupiti djetetu mobitel. Odgovor nam je dala psihologinja Mirjana Nazor: Čini mi se da bi se tu roditelji trebali međusobno dogovarati, konzultirati, roditelji djece koja recimo idu u isti razred u školi. Bilo bi dobro da dogovore sličnu strategiju jer onda je puno lakše funkcionirati kad ista pravila vrijede za svu djecu nego kad je jedno ili dvoje djece izuzetak. Mislim da je neophodna komunikacija roditelja i da bi naravno onda učiteljica ili ako se to spušta čak i na razinu dječjeg vrtića, onda bi odgajateljica u vrtiću trebala biti ta koja će s roditeljima dogovoriti što je dobro, a što je pametnije izbjegavati.
Česta priča je i ona da roditelji jednostavno ne mogu priuštiti mobitel svom djetetu. Kako pristupiti toj situaciji?
Roditelji uz najbolju strategiju tumačenja da se ne može imati uvijek sve što se poželi, nažalost, neće biti vrlo uspješni ako u tome nemaju podršku drugih roditelja jer ove osobe koje na neki način zamjenjuju majku, odgajateljica ili učiteljica, one puno mogu pomoći da djeci objasne da ne mogu svi imati sve. Mislim da se tu puno toga dobroga može napraviti, kazala je psihologinja Mirjana Nazor.
Nadamo se da će i biti od pomoći al’ da će i sami roditelji krenuti intenzivnije komunicirati na ovu temu.