Imate li namjere svoj kućni budžet podebljati iznajmljivanjem privatnog smještaja turistima ili možda osnovati svoju turističku agenciju, morate znati kako je ulazak Hrvatske u EU za iznajmljivače smještaja donio novu obavezu plaćanja poreza na dodanu vrijednost, iako nisu u sustavu PDV-a.
Mnogi mali iznajmljivači koji goste pronalaze preko internetskog portala Booking.com, a takvih je u SD županiji 76 %, ostali su time neugodno iznenađeni. Time je postotak provizije koju plaćaju internetskom portalu „skočio“, a plaćanjem PDV-a na maržu smanjila im se zarada. Na primjer, ako je provizija iznosila 15 % na 300 kuna po danu, to je bio trošak za iznajmljivača smještaja od 45 kuna po danu. No sa 25 % poreza, trošak se penje na oko 52 kune po danu. Očito nisu svi još uvijek s tim upoznati, jer jedno od pitanja na sjednici Skupštine SD županije bilo je upravo to – moraju li iznajmljivači plaćati PDV, iako imaju manje od 230 tisuća kuna prometa godišnje?
Ako ste i vi među njima, poslušajte što je odgovorio direktor TZ SD županije, Joško Stela:
{mp3}Reportaze/imali_iznajmljivaci_porez_josko_stela1{/mp3}
Isto je i ako ste u Zadru, Dubrovniku, Šibeniku….
Radi se o značajnom iznosu PDV-a, jer gotovo pola od 137 tisuća privatnih smještajnih jedinica na području SD Dalmacije koristi usluge Booking.com-a:
{mp3}Reportaze/imali_iznajmljivaci_porez_josko_stela2{/mp3}
Stela je istaknuo kako je TZ SD županije održala 10 edukacija za male iznajmljivače tijekom prošle godine:
{mp3}Reportaze/imali_iznajmljivaci_porez_josko_stela3{/mp3}
Kada se još uzme u obzir da iznajmljivači plaćaju i trošak transakcijskih troškova za uplatu PDV-a, da moraju platiti i knjigovođu za obračun i evidenciju poreza, ako to ne znaju sami napraviti kao i ispuniti obrasce, a onda još platiti i troškove državnih taksi pri zahtjevu za dobivanje poreznog broja, jedini zaključak je da bi moglo „svanuti“ domaćim turističkim agencijama.