Odluka britanskih znanstvenika o primjeni tehnologije u kojoj se koristi genski materija tri roditelja, dvije majke i oca, kako bi se izbjeglo rađanje djece s teškim genetskim bolestima očekivano je izazvala brojne polemike kako među znanstvenicima, tako i u javnosti. Iz jajne stanice žene donora ukloni se jezgra, koja se nadomjesti jezgrom majčine in vitro oplođene jajne stanice kako bi dijete naslijedilo zdrave mitohondrije. Mitohondriji služe kao izvor energije za stanice, a ovom metodom dijete neće patiti od teških oštećenja organa. Voditeljica odsjeka za medicinsku genetiku splitske bolnice, dr. Vida Čulić pojasnila nam je kako gene koji određuju fizički izgled i osobine ličnosti dijete nasljeđuje od majke i oca, a ne od mitohondrijske DNA žene donora:
{mp3}Reportaze/imam_2_mame_1_tatu_dr_vida_culic1{/mp3}
Za sada je ovo jedino riješene za one majke čija djeca nasljeđuju abnormalnu mitohondrijsku DNA:
{mp3}Reportaze/imam_2_mame_1_tatu_dr_vida_culic2{/mp3}
Provjerili smo što građani kažu o tome:
{mp3}Reportaze/imam_2_mame_1_tatu_anketa{/mp3}
Protivnici metode u kojoj dijete ima tri roditelja smatraju kako je ovo uvod u genetički inženjering u kojem će dovoljno bogati birati spol djeteta i njegove fizičke osobine.
Igramo li se Boga i je li etički dozvoljeno sve ono što je i znanstveno moguće? Opravdava li cilj svako sredstvo? – pitaju se predstavnici Katoličke crkve u Velikoj Britaniji, ali i kod nas.
Dr. Čulić se s takvim pitanjem u genetskom savjetovalištu Klinike za dječje bolesti KBC Split susretala i ranije:
{mp3}Reportaze/imam_2_mame_1_tatu_dr_vida_culic3{/mp3}
Široka primjena ovog postupka još uvijek čeka zeleno svijetlo Gornjeg doma britanskog parlamenta.