Grgur Ninski opet u punom sjaju!

0

Spomenik Grguru Ninskom od danas je bez skela koje su ga skrivale od lipnja prošle godine. Skinute su nakon završenih zahtjevnih restauracijsko-konzervatorskih radova na svečanosti na kojoj je splitski gradonačelnik Ivo Baldasar primijetio kako se vratio u dane kad je radio kao turistički vodič.

Naime, ispred Zlatnih vrata, još jednog dijela kulturno-povijesne baštine Splita kojoj su upravo konzervatori vratili stari sjaj, okupilo se mnoštvo novinara, znatiželjnika, ali i korejskih turista koji su imali priliku snimiti „selfie“ s obnovljenim Grgurom, a zatim požuriti mu dotaknuti palac.

{mp3}Reportaze/grgur_ninski_restauriran_ivo_baldasar{/mp3}

…rekao je Gradonačelnik koji kaže da se ovaj put nije sjetio ništa zaželjeti kada je i on dotaknuo Grgurov palac za sreću. Jedan od simbola Splita potpuno je obnovljen nakon osam i pol desetljeća, istaknuo je dogradonačelnik Goran Kovačević:

{mp3}Reportaze/grgur_ninski_restauriran_goran_kovacevic1{/mp3}

Ovo je svečanost umjetnosti, ali prije svega struke i znanja koje može biti izvrstan izvozni proizvod. – rekao je Andro Krstulović Opara, član stručnog nadzora u projektu restauracije i odnedavno savjetnik hrvatske predsjednice.

{mp3}Reportaze/grgur_ninski_restauriran_andro_krstulovic_opara{/mp3}

Grgur Ninski povezat će sjever i jug Hrvatske, odnosno tri grada kroz projekt Tri Grgura kojeg su osmislili splitski umjetnici Stojan Matavulj i Stiv Vučković, a objeručke prihvatili gradonačelnici Varaždina i Nina koji su također bili na današnjoj svečanosti.

{mp3}Reportaze/grgur_ninski_restauriran_goran_kovacevic2{/mp3}

…objasnio je projekt dogradonačelnik Kovačević.

Spomenik Grguru Ninskom stoji na današnjoj lokaciji od 1954., a prodorom kiše je zahrđao, imao je brojne pukotine na površini bronce i naslage nečistoće u unutrašnjosti, te mu je bila potrebna hitna restauracija.

{mp3}Reportaze/grgur_ninski_restauriran_filip_rogosic{/mp3}

…ispričao nam je asistent na Umjetničkoj akademiji, Filip Rogošić kako je bilo raditi unutar spomenika.

Ukupna vrijednost radova iznosila je gotovo 770 tisuća kuna. Ministarstvo kulture financiralo je 250 tisuća, a radove je izvela tvrtka Neir uz sudjelovanje studenata Odsjeka za konzervaciju-restauraciju splitske Umjetničke akademije.