Građanima prezentiran projekt uređenja Fortina, Žudike i zone ispred Sv. Dominika

0

U trogirskoj gradskoj vijećnici održana je javna prezentacija projekta „Zeleni prsten stare jezgre“ koji predviđa uređenje parkova Fortin i Žudika te uređenje zelene zone ispred crkve Sv. Dominika na rivi. Cilj projekta je obnova zelenog fonda na cijelom poluotoku, obnova i uređenje staza, nova urbana oprema za ove zone, ali i nova zanimljiva arhitektonska rješenja kojima će se podignuti i estetika i funkcionalnost parkova.

Prezentaciji se odazvao velik broj građana koji su iznijeli svoje prijedloge i komentare poboljšanja idejnih rješenja projektanata, temeljene na vlastitom iskustvu svakodnevnog života u jezgri.

„Posebno me veseli što je prostor vijećnice bio prepun zainteresiranih za ovaj projekt. To pokazuje da im je stalo do grada i da se žele uključiti u odlučivanje kako se prema gradu odnosimo, a to i je naš cilj svih ovih godina – što više uključiti sugrađane u donošenje i oblikovanje odluka. Bilo je nekoliko konstruktivnih primjedbi, projektanti su to saslušali i ono što je izvedivo će sigurno uvažiti kako bi se doprinijelo kvaliteti života stanara jezgre“, rekao je gradonačelnik Ante Bilić.

„U 2025. uredit će se zona ispred Sv. Dominika i započet će uređenje Žudike, a za Fortin ćemo dovršiti dokumentaciju i zaokružiti financije jer je to ipak najveća površina i najzahtjevniji projekt. Tamo će se među ostalim i podizati obala kako bi se spriječilo plavljenje u budućnosti i realno je reći da će to biti u 2026. godini“, dodao je gradonačelnik.

Arhitekt Dragan Žuvela predstavio je projekt uređenja Žudike.

„Ovaj park nažalost nije zaživio kao perivoj onako kako je planiran krajem 19. stoljeća i danas ni blizu nije iskorišten njegov potencijal. Kroz projekt smo nastojali pojačati njegovu formu scenografije za staru jezgru, uz neke gravitacijske točke za zadržavanje, što sada nije slučaj. Primarni cilj je pojačati i urediti pješačke pravce, staviti urbanu opremu i revitalizirati hortikulturu. Uredit će se staza od kamenog do starog čiovskog mosta koja će biti naglašena materijalima te sporedne staze s klupama za odmor i zadržavanje. Oblikovat će se dvije gravitacijske točke na području bunkera gdje može biti javni prostor s eksponatima i info tablama. Tamo gdje je secesijski podeset, bit će jedna forma parkovnog trga, povezana s platoom prema čiovskom mostu.“

Arhitektica Petra Ivanišević Brzulj iz Arhitektonske radionice Centar otkrila je detalje uređenja zelene zone ispred Sv. Dominika.

„Taj dio sada je neuređenog oblika, u šljunku i travi te bez sadržaja. U dogovoru s Crkvom, Gradom i Kozervatorskim odjelom, pristupili smo idejnom rješenju i zamislili jedan kvadratični formirani oblik trga uz pomoć klupa, jednostavnog modernog izgleda, s drvoredom od četiri naranče koje će stvarati prirodni hlad. Rješenje predviđa i fontanu s pitkom vodom na dvije pozicije, za djecu i odrasle te jednu brončanu maketu koja nedostaje Trogiru.“

Arhitekt Ivan Radeljak iz Studia Omniarh d.o.o. stoji iza projekta uređenja Fortina, najkompleksnijeg dijela i površinom najvećeg koji se prostire na 20.000 četvornih metara, od Kule Sv. Marka do kamenog mosta.

„Intencija rješenja je da se ovaj vizualno neusklađeni pojas stilski unificira, počevši od štekata, a da se pri tom broj ugostiteljskih objekata ne povećava. Cilj je postići ljepšu vizuru sjevernog pročelja jezgre, koje je sada zatvoreno štekatima te povećati javne površine i pješačke koridore. U planu je dječje igralište, prostor za rekreaciju i fitness, a zadržat će se postojeći tereni za balote. Ono što će biti novo je multimedijsko rješenje koje zovemo „Park klimatske osviještenosti“, koje će prikazivati što mi kao ljudi činimo okolišu i tako postati prepoznatljiva točka u Trogiru i šire.“