Split će imati još jedan muzej. Riječ je Muzeju Domovinskog rata, kako je odlučilo, na jednoj od svojih sjednica , splitsko Gradsko vijeće. Za sada postoji želja i nešto prikupljene buduće građe tog muzeja , a postoji i ideja da bi se on gradio na ulazu u Loru.
Ako znate ispred ulaza u Poljudski stadion, s lijeve strane gledajući prema moru ima jedna polusrušena i napuštena zgrada, tamo su još neki objekti, a to je realtivno velik kompleks koji pripada državi. Grad je već uputio dopis DUDI-ju koji raspolaže s tom imovinom da se taj cijeli kompleks ustupi Gradu kako bi se tu osnovao Muzej Domovinskog rata.
rekao je splitski gradonačelnik Ivo Baldasar istaknuvši kako Grad prije toga mora dobiti dopusnicu Ministarstva kulture, a Gradsko vijeće još jednom donijeti odluku, ovaj put akt o osnivanju Muzeja.
Do otvaranja Muzeja sigurno će proći barem dvije godine, jer treba raspisati i provesti urbanističko-arhitektonski natječaj, izgraditi objekt , a najvažije pronaći nekih 40 do 50 milijuna kuna koliko je potrebno da Muzej Domovinskog rata “ugleda svijetlo dana”:
Sigurno će financiranje biti iz gradskog proračuna, Županije i svih okolnih gradova, te iz donacija. Vidjet ćemo hoće li to biti dovoljno ili ćemo se poslužiti sistemom prava građanja, odnosno modelom javno-privatnog partnerstva gdje će neko od privatnih poduzetnika izgraditi zgradu muzeja , a mi kroz nekoliko godina otplatiti tu izgradnju.
Ideja je da muzej bude moderan i interaktivan poput Muzeja alke u Sinju, predstavljeno je danas novinarima u prostoru predviđenom za prikupljanje i arhiviranje muzejske građe, a previđeno je da ga vode braniteljske udruge, odnosno sami branitelji koji će osobno svjedočiti ono što se događalo u Domovinskom ratu.
Iako će muzej biti smješten u Splitu, on će obuhvatiti područje bivše VI operativne zone zapovjedništva za obranu srednje i sjeverne Dalmacije, odnosno područje od Velebita do Prevlake, ali i područje na kojem su se borili pripadnici HVO-a .
Baldasar je istaknuo kako očekuju zajednički rad i pomoć drugih gradova i županija, a župan Zlatko Ževrnja najavio je punu podršku Splitsko -dalmatinske županije kroz financijska sredstva i potrebnu dokumentaciju.
Znamo koliko je te građe na rubu održivosti i većina je uništena i ovo je krajnji trenutak da se pokrene jedan tako važan projekt. Znamo što znači Domovinski rat za današnju Hrvatsku, a da nažalost brojne generacije su puno toga zaboravile , da ih moramo upoznati sa tim teškim vremenima oslobađanja i stvaranja hrvatske države.
U budućem muzeju će se naći helikopteri, tenkovi, oružje , ali i fotografije, bogat opus filmske građe iz ranih 90.-ih, uniforme …a prikupljanje njegove građe već je počelo, rekao nam je predsjednik Povjerenstva za prikupljanje muzejske građe, umirovljeni bojnik , Ivica Bubić:
Radi se o tome da ćemo tražit da nam dostave i helikoptere, avione, tenkove i sva sredstva koja smo koristili u Domovinskom ratu. U samom muzeju bit će multimedijalna dvorana da možemo mladim ljudima prenositi ono što je bilo u Domovinskom ratu.
Pozvao je sve one koji posjeduju razne predmete koji posjetiteljima mogu približiti Domovinski rat da ih doniraju:
Način je ili donirati direktno ovdje u muzej ili preko braniteljskih udruga koje su uključene u projekt. General Krstićević, Glasnović i vjerujemo general Gotovina prvi će donirati svoje odore. Prvo predstavljanje onoga što smo do sada napravili bit će za Dan hrvatskih branitelja grada Splita, tada ćemo na rivi izložiti ono što se prikupi, kao i dio borbee opreme Hrvatske vojske.
Danas se tom pozivu odazvao splitski bariton Ratomir Kliškić i u prostoru predviđenom za prikupljanje i arhiviranje muzejske građe koji se nalazi na Split 3 poklonio oružje, opremu, odjeću i druge predmete svog poginulog sina Gorana.
Podršku uspostavi muzeja dala je i predsjednica Hrvatske, a Povjerenstvo je u kontaktu s iseljeništvom koje je spremno pomoći im u ovom projektu.
Sve će biti rađeno po svjetskim standardima ,od prikupljanja građe do koncepcije muzeja i same zgrade, a predsjednik Povjerenstva istaknuo je kako politici tu neće biti mjesta.