U sklopu provedbe HUP-ovog projekta „Zajedno u budućnost – oživimo socijalni dijalog u Splitsko-dalmatinskoj županiji” održana je radionica za predstavnike medija.
Projekt se financira bespovratim sredstvima europskog socijalnog fonda , a jedan od njegovih ciljeva je uspostava modela dugoročne suradničke mreže socijalnog dijaloga unutar Splitsko-dalmatinske županije, koja uključuje i sudjelovanje medija.
Partneri na projektu su Splitsko – dalmatinska županija, Hrvatska udruga radničkih sindikata – Županijski ured Split , te poljski partner – najveća grupacije za EU fondove u regiji Podkarpacie.
Pokušavamo s ovim projektom na neki način uspostviti bolju suradnju sa Sindikatima u našoj županiji, također i medijima, da se o ovoj temi malo više priča i da joj se da više važnosti.
rekla nam je direktorica Regionalnog ureda HUP-a, Vesna Ivić Šimetin i dodala kako se dosta toga može napraviti da socijalni dijalog u Hrvatskoj bude bolji:
Pogotovo kad je riječ o Gospodarsko – socijalnom vijeću da se poštuje taj socijalni dijalog. Često smo mi kao HUP doživljavali da kad su u pitanju izmjene zakonodavstva , nacrte prijedloga zakona dobijamo u zadnji čas što nije u redu, jer smo mi socijalni partner i moramo biti prvi kako bismo mogli na vrijeme reagirati i poslati svoje očitovanje.
Na današnjim novinskim naslovnicama dvije su vijesti koje imaju veze sa socijalnim dijalogom: sudski sporovi oko jubilarnih nagrada u javnim službama i pregovorima Vlade i sindikata oko uvećanja plaća, osvrnuo se predavač dr.sc. Viktor Gotovac:
Tu se špekulirala o nekim iznosima, milijardu i pol do 7 i pol milijardi kuna godišnje. To nisu iznosi koje Hrvatska danas realno može ispuniti i u tom kontekstu koristiti socijalni dijalog u kojem će se maksimalno izbjegavati bilo kakav konflikt, nešto je što zahtjeva odgovornost i osvješćivanje svih strana. Ne može samo jedna strana to činiti, u zoni velikih obećanja i velikih očekivanja to se dosta teško postiže.
Hrvatska nema emancipirane socijalne partnere.- istaknuo je, svi zapravo bježe od dijaloga i sve se svodi na pravne bitke, pa tu profitiraju , kaže profesor radnog i socijalnog prava, većinom samo odvjetnici. Nedolazak dijela Sindikata na današnje pregovore s Vladom samo zato jer s druge strane nije premijer, obezvrjeđivanje je potpredsjednika, ministara i ostalih dužnosnika, dodao je:
GSV na nacionalnoj razini ostavljaju dojam jednog parapolitičkog tijela, mjesta na kojem se docira i nakon toga svi zajedno se vole fotografirati sa nekim pozadinama koje ukazuju na političku arenu. Na županijskim i gradskim razinama GSV ne postoji dovoljno nadležnosti ili razumijevanja za ono što bi ona mogla učiniti u lokalnim sredinama. Mislim da ta vrsta tripartitnog socijalnog dijaloga u Hrvatskoj je nešto gdje su možda prevelika očekivanja i nedovoljo skrenosti.
S druge strane, dobri rezultati postoje u privatnom sektoru gdje izravno pregovaraju radnici i poslodavci, a čini mu se kako Hrvatska ipak uči razvijati drugačije modele suradnje.