Europski dan darivanja i presađivanja organa utemeljen je u svrhu podizanja svijesti o važnosti darivanja organa.
Hrvatska je sa 39 davatelja na milijun stanovnika najuspješnija na svijetu. Najuspješnija regija je Istra, koja broji 54 davatelja na milijun stanovnika.
Tanja Watz iz udruge pacijenata Transplant dala je svoje mišljenje o tako velikom broju darivatelja u Hrvatskoj:” Sigurna sam da živimo u zemlji sa prekrasnim ljudima koju su duboko socijalno osvješćeni. Također, u trenutku kad se pokretao transplantacijski program imali smo razumijevanje tadašnje političke strukture; bili su jako otvoreni za taj program. Odobrena su sredstva koja su jako pomogla pokretanju cijele priče i sa tim je napravljen jako veliki iskorak u unaprijeđenju broja darivanja i presađivanja organa”.
Tanja Watz je i sama primateljica organa:”Nakon deset godina dijalize, mogu reći da sam rođena po drugi put. Nakon transplatacije bubrega sve se promijenilo; radna aktivnost, vratila sam se tjelesnoj aktivnosti i planinarenju. Čovjek počinje cijeniti svoj, ali i tuđi život puno više. Iz zahvalnosti, ja i moje kolegice pokrenule smo udruge pacijenata Transplant u želji osvješčivanja javnosti o tim temama.”
U Hrvatskoj se mogućim darivateljem organa smatra svaka preminula osoba koja se za života nije izričito protivila. Iako naš zakone ne propisuje obvezu traženja dozvole za eksplantaciju organa od obilje umrle osobe, u praski se poštuje stav obitelji. Zbog toga je važno da svoju obitelj upoznate sa svojim stavom o darivanju organa poslije smrti.
Detaljnije o transplantacijskim programima može pronaći OVDJE.