Dubrovnik i Zadar najskuplji u Hrvatskoj

0

Internetska stranica Numbeo izračunava i uspoređuje standard u gradovima. Na njihovu popisu našlo se i nekoliko desetaka hrvatskih gradova. Najskuplji među njima očekivano je Dubrovnik, a slijede ga Zadar i Zagreb.

Primjerice, stan u Zagrebu je gotovo sto posto skuplji nego u Osijeku.

Ručak za dvoje u Slavonskom Brodu stoji 130 kuna, dok ćete ga je u najskupljem hrvatskom gradu, Dubrovniku, pronaći za 250 kuna. Istodobno, režije su u Slavoniji skuplje desetak posto, a plaće na samom jugu Hrvatske veće su oko 60 posto.

Usporedbe su ovo internetske stranice numbeo.com koja izračunava standard zemalja i država diljem svijeta.

Začuđuje da se već na osmome mjestu u Hrvatskoj našao Vukovar.

Ilija Rkman iz Udruge Potrošač podsjeća kako se upravo taj grad heroj u više istraživanja proteklih godina pokazao najskupljim gradom u zemlji. Uglavnom je riječ bila o izračunu mjesečne košarice, piše 24 sata.

Prosječna plaća u Hrvatskoj je 6660 kuna, a izračun mjesečne košarice za roditelje i dvoje djece, jedno u školi, a drugo beba, jest oko 10.000 kuna. U mjesečnoj košarici ne daju se iščitati troškovi automobila, kozmetike ni higijene, pa ni zdravstveni troškovi – govori Rkman.

Ne iznenađuje ga što su na vrhu najskupljih gradova upravo gradovi na moru jer, kako je rekao, cijene su ondje više nego u unutrašnjosti.

Doista, kilogram govedine u Osijeku stoji 58 kuna, dok mu je cijena u Zadru čak 90 kuna. Jabuke su u Sl. Brodu 43 posto jeftinije nego u Dubrovniku, dok ćete start taksija duplo više platiti u Splitu nego u Petrinji.

Kad je u pitanju najam ili prodaja stanova, opet predvodi Dubrovnik.

Cijena četvornog metra u centru grada je čak 29.000 kuna, dok ćete ga u Zagrebu platit nešto više od 16.000 kuna. Dvostruko manje dat ćete za kvadrat stana u centru Osijeka – oko 8000 kuna. Razlike u plaćama nisu toliko velike – kreću se od oko 4000 do približno 7000 kuna. Režije variraju do nekoliko stotina kuna.

Zagrepčanin za režije izdvaja oko 1600 kuna i za to radi 38 radnih sati. Finac, pak, zarađuje 17.500 kuna mjesečno. S obzirom na to da režije plaća 578 kuna, novac potreban za te troškove zaradi nakon samo pet radnih sati. Među gradovima EU Zagreb ima najvišu cijenu režija. Čak je i London jeftiniji. Jedino Mađari moraju više od nas raditi kako bi platili režije, 40 sati – kaže Rkman za 24 sata.