U mjesecu darivanja osim djece i zaposleni očekuju – da ih se poslodavci sjete, no nema pouzdanih podataka – koliko će zaposlenih dobiti božićnicu. Javnim službenicima to je zakonom uskraćeno, a umirovljenici – kojih je više od milijun i 200 tisuća, ove su godine zbog izbora imali sreće pa su jedini sigurni – da imaju božićnicu, koja ovisno o visini mirovine – iznosi od 100 do 325 kuna.
U kojoj mjeri ove godine građani očekuju blagdansku ‘nagradu’ i u kojem obliku, istražio je MojPosao na više od 400 ispitanika. Najpoželjniji su novac, bon za kupovinu ili poklon paket.
Ove godine božićnicu očekuje 55% ispitanika, što je više nego prošle godine kada je 50% ispitanika očekivalo božićnicu. Ispitanici koji ne očekuju ‘blagdansku nagradu’ navode da je to iz razloga jer ju nisu niti prije dobivali (37%). Većina ispitanika, kao i dosadašnjih godina, očekuje novac (83%) i to u prosječnom iznosu od 1.259 kuna što je za 99 kuna manje nego prošle godine. Bon za kupovinu ove godine očekuje 38% ispitanih, dok ih se 23% nada poklon paketu, kazala je u programu Radio Dalmacije Maja Mahović s portala MojPosao.
U najvećoj mjeri božićnicu ove godine očekuju zaposlenici privatnih tvrtki u pretežno stranom vlasništvu, a zatim zaposlenici privatnih tvrtki u domaćem vlasništvu. Božićnici se najmanje nadaju ispitanici zaposleni u državnim tvrtkama i hrvatskim institucijama. Kada je u pitanju veličina tvrtke, božićnici se najviše nadaju zaposlenici srednje velikih tvrtki, zatim velikih tvrtki, pa zaposlenici malih tvrtki.
Dok jedni dobivaju regrese, božićnicu ili 13. plaću, oko 250 tisuća zaposlenih u javnim službama ove godine neće dobiti ništa od toga. A što je tek s 24 tisuće zaposlenika koji rade, a neredovito ili uopće ne primaju plaću – oni božićnicu mogu samo sanjati.