Duže od jednog stoljeća traje uporna ženska borba za ravnopravnost spolova. I 105 godina nakon prve međunarodne ženska konferencija koja se održala u Kopenhagenu u organizaciji Socijalističke Internacionale, kada je ustanovljen ‘Međunarodni dan žena‘ na prijedlog slavne njemačke socijalistice Clare Zetkin, prava žena i dalje su predmet javnih rasprava.
Je li se što promijenilo u posljednjih 105 godina, pitanje je na koje su danas odgovor pokušale dati i sudionice Okruglog stola koji je organiziran na inicijativu Povjerenstva za ravnopravnost spolova grada Splita. Predjednica Povjerenstva Slavica Bartulović Barač naglasila je kako borba za jednakost spolova i dalje traje, a najveća borba vodi se upravo na polju ekonomske neovisnoti koja je preduvjet svake emancipacije; “Borba još uvijek traje, iako je tako davno započela je daleko od postignute. Još uvijek smo u neravnopravnom položaju i važno nam je skrenuti pozornost na to da se Dan žena ne svodi na to da su žene već sada ostvarile sva svoja prava ili pak darivanje cvijeća. Ravnopravnost spolova i dalje je u povojima.“
Da je ekonomski položaj žena u današnjem društvu na zavidno niskim razinama upozorila je i Mirjana Kučer, izvršna koordinatorica Organizacije za promicanje ženskih prava Domine; “Mi smo na samom dnu ljestice po tome koliko je žena zaposleno. Samo 37 posto žena je zaposleno, au aktivnoj stopi tek 44 posto. Žene su u kući, žene ne rade, a rad i ekonomska neovisnost je prvi korak prema ostvarivanju emancipacije u društvu.”
Sutrašnji dan, 08. mart, kako smo ga nekad zvali ili Dan žena, dan je kada žene žele poslati svoju jasnu poruku, a ona nažalost ukazuje na činjenicu kako i u današnjem modernom svijetu još uvijek nisu ostvarile ravnopravnost te da nisu zadovoljne sa položajem u društvu.