Šibenik: Predavanje i razmjena sjemenja u Muzeju Grada

0
Foto: agroklub.com

Muzej grada Šibenika i POU Libar u petak, 24. ožujka u 18 sati  organiziraju predavanje Agrobioraznolikost Dalmacije; Stare sorte i pasmine Dalmacije, koje će održati istaknuti predavač, mr. sc. Roman Ozimec u atriju stalnog postava Muzeja grada Šibenika. U sklopu predavanja održat će se razmjena sjemenja, sadnica, lukovica

Pitate se kakve veze razmjena sjemenja ima sa Muzejom? Višestruke! Arheolozi pri iskapanjima pronalaze sjemenke i proučavaju ih te iz njih dobivaju važne podatke o životu ljudi već iz vremena prapovijesti pa nadalje. Ta mala sjemenka promijenila je cijela ljudska društva pretvorivši ih iz nomada, lovaca i sakupljača u trajno naseljene zemljoradnike. Povjesničari pomoću sjemenja mogu primjerice proučavati migracije stanovništva, jer se sjeme kultiviranih vrsta širilo svijetom zajedno s ljudskim migracijama.

Etnolozi kroz sjeme mogu proučavati brojne običaje, počevši već od samog sijanja. Primjerice, na Zlarinu se pazilo kojim danima se sije žito. Nastojali su izbjeći taj posao u utorak i petak, a isto bi se tako, prema vjerovanju, na sjeme nepovoljno odrazilo kad bi se sijalo u razdoblju bez mjesečine. Najpovoljnije za sijanje bilo je vrijeme punog mjeseca. Prije nego bi prvu šaku sjemena bacio po tlu, sijač (ili sijačica) bi se prekrižio, te izgovorio: „Bože, blagoslovi da urodi; i dogodine zdravi bili i sijali!“. To je samo jedan primjer koliko se aspekata ljudskog življenja može proučavati vezano uz sjeme. Još uvijek se pitate kakve veze ima sjeme s Muzejom?

Zašto je važno očuvati domaće pasmine i sorte? U današnjim vremenima genetski modificirane hrane, nešto što je tisućama godina prilagođavano našim potrebama, biva odbačeno u milijuntom djeliću tog vremena. FAO procjenjuje da gubitci u posljednjih 100 godina iznose 90 % tradicijskih sorti, a s time i 75% ukupnog genetskog materijala. Kupovinom sjemena od sjemenarskih kompanija, svjesno ili ne, ne samo da sudjelujemo u propasti autohtonih vrsta, nego se i prepuštamo u ruke kompanija kojima je na prvom mjestu profit, a tek onda naše zdravlje i kvaliteta života.

Zajedno se moramo truditi da sačuvamo sjeme biljaka koje smo naslijedili od svojih predaka i napokon krenemo u borbu s GMO hranom! Zato sjemenkice u ruke i u Muzej, poslušati predavanje jednog od najistaknutijih hrvatskih stručnjaka za autohtone sorte i pasmine, razmijeniti sjemenke, sklopiti nova poznanstva, čuti iskustva…!
Ako ste već posijali sjemenke, možete ponijeti i sadnice voća, povrća, autohtonog cvijeća, presadnice, a i lukovice su dobrodošle, poručuju iz Muzeja grada Šibenika.