S višom plaćom dolazi i višak kilograma

0
Foto: Pixabay

Prema nekim istraživanjima, prosječan zaposlenik tijekom radnog vijeka dobije 10-ak kilograma. Je li to uistinu tako, istražio je MojPosao na 400 ispitanika.

Dvije trećine ispitanika (64%) nakupilo je višak kilograma od kada su počeli raditi. Svega 3% ispitanika izjavilo je kako im se težina nije promijenila od kada su počeli raditi. Ispitanici koji su se udebljali u prosjeku su dobili 7,1 kilogram, a oni koji su smršavili u prosjeku su izgubili 5 kilograma.

Bilo zbog produženih radnih sati, bilo zbog povećane količine stresa, ispitanici s višim mjesečnim neto primanjima u većoj se mjeri i udebljaju. Čak 76% ispitanika s mjesečnim neto primanjima iznad 8.000 kuna nakupilo je kilograme od kada rade, dok je isto učinilo 54% ispitanika s mjesečnim neto primanjima do 4.000 kuna.

Međutim, postoje i zaposlenici koji zbog stresa i neredovitih obroka drastično izgube na težini. Ispitanici s najmanjim primanjima (do 4.000 kuna) u najvećoj su mjeri smršavili od kada su počeli raditi (27%), dok je gubitak kilograma prisutan kod svega 7% najplaćenijih ispitanika.

Gledamo li ispitanike koji su na poslu ‘zaradili’ kilograme, može se zaključiti da s većom plaćom dolazi i više kilograma. Kao uzrok nakupljenim kilogramima 63% ispitanika navelo je cjelodnevno sjedenje, a čak 59% ispitanika smatra da nakupljene kilograme uzrokuje stres na poslu. Polovica ispitanika (56%) uzrok debljanju vidi u preskakanju obroka zbog prebrzog tempa rada, a njih 42% za debljanje krivi konzumaciju brze hrane.