Svjetski dan borbe protiv bjesnoće

0
Foto: veterina.com.hr

Svjetski je dan borbe protiv bjesnoće. Moramo biti svjesni ove smrtonosne zarazne bolesti, ali i podsjetiti se koji su načini zaštite i sprečavanja njezina širenja.

Epidemiolog Ivo Petric je za Radio Dalmaciju kazao: Bjesnoća je dosta ozbiljna bolest od koje nažalost nitko nikad nije izliječen jer kad je dobijete, zna se kako to završava. Postoji  jedan cijeli postupak koji treba obaviti kod onih za koje se sumnja da su u riziku od bjesnoće s ciljem da se to na vrijeme spriječi.  Pravog lijeka nema. Jedino je moguće preventivno cijepljenje onih koji su u riziku.

Izbjegavati kontakte s nepoznatim životinjama, osobito ako su neobičnog ponašanja, odgajati djecu tako da ne prilaze i ne diraju nepoznate životinje, redovito cijepiti pse i mačke protiv bjesnoće te ih označiti (mikročipirati) – samo su neke od preporuka prevencije bjesnoće.

Ako do ugriza ipak dođe….

Treba se odmah javiti liječniku, obraditi ranu itd..ovo govorim vezano za ozlijede koje su posljedica susreta s nekakvom životinjom. Najugroženiji su oni koje je ugrizla neka divlja životinja ali postupak je isti i za ugrize domaćih životinja. Sa strane uvijek treba biti cjepivo i gama-globulin koji se ovisno o situaciji daju ozlijeđenima s svrhu sprječavanja bolesti, kaže epidemiolog Ivo Petric.

Ako vas nešto sumnjivo ugrize najgore što možete napraviti jest da kažete…’a neće to bit ništa, lako ćemo’…zapamtite, za bjesnoću nema lijeka!

Zanimljivo je kazati kako je zadnji slučaj bjesnoće zabilježen 90-tih godina, kada je pacijent iz BiH završio u KBC-Split. Srećom od tad nije poznat ni jedan slučaj, a vjerujem da će i ovi savjeti koristiti da se ne dogode ni u budućnosti.