Split je daleko od “pametnog grada”

0
Foto: www.ticbeat.com

Što je to “pametan grad” i kako postići da gradovi integriraju sve funkcije javnih usluga poput rasvjete, prometa ili proizvodnje energije, povećaju njihovu efikasnost, smanjuju troškove i znatno smanjuju emisije ugljičnog dioksida?

Odgovore na ta pitanja dat će prva međunarodna konferencija “Smart Data and Smart Cities” koja je danas počela s radom u Splitu. Na trodnevnoj konferenciji, u organizaciji udruge “Urban Data Management Society”  i Sveučilišta u Splitu ,a sve uz potporu Splitsko-dalmatinske županije, sudjeluju svjetski stručnjaci iz 13 država sa 4 kontinenta .

“Smart city” ili “Pametan grad” koncept je u kojem se teži ka razvoju cjelovitih i održivih gradova gdje su ljudi, infrastruktura i priroda povezani, kvaliteta života i očuvanje prirode diže se na veću razinu, a sve uz veće korištenje ICT tehnologija.

Split je ipak daleko od “pametnog grada”, tvrdi docentica na splitskom Fakultetu Građevine, arhitekture i geodezije Martina Baučić:
Iskreno rečeno mislim da smo daleko od “pametnih gradova”, a mogli bismo pogledati malo u prošlost. Današnji pametni gradovi ne teže samo tehnološkim rješenjima, već su okrenuti i prema tzv.”nature based” rješenjima, tako da mi živimo u gradu koji je s Dioklecijanovom palačom funkcionirao u suglasju s prirodom. Cilj konferencije je spojiti najnovija saznanja i istraživanja s praksom, odnosno prenijeti ih lokalnoj i regionalnoj upravi.

Mogući primjer kako bi grad Split mogao iskoristiti tehnologiju je optimizacija infrastrukture koja ljeti mora podržati značajno narasli broj privremnih stanovnika , odnosno turista :
Svakako bi trebalo optimizirati uz pomoć informatičkih tehnologija i postoći balans da zadovoljava i ljeti i zimi kada turizma nema recimo prijevoz, transport, parkirališta, turističke rute, znamo kad je Ultra festival da imamo “čepove”… Dakle u prometu, poboljašanju javnog prijevoza, tu bi se dalo puno postići. 

Član predsjedništva udruge Urban Data Management Society, Robert Laurini:
Ideja je u tome da imate neku vrstu digitialnih slojeva za upravljanje svim aktivnostima u gradu, na primjer upravljanje energijom , otpadom,prijevozom…Svi imamo kompjutere u džepovima, autima,svugdje i treba ih samo povezati i tako dobiti globalni mehanizam u cilju organiziranja gradova. Također ideja “pametnih gradova” uključuje veći angažman njihovih građana.

Na konferenciji će se govoriti o tome i kako povećati participaciju građana u upravljanju takvim gradovima, a mnogi hrvatski gradovi već koriste koriste pametna rješenja za brojne komunalne probleme.